Kategoriler
Hayattan

Çok okuma kafayı yersin

kitap-okumakBizde vardır böyle. Dünyada durum nedir pek bilmiyorum, en kısa zamanda Finlandiyalı bir manita yapmak şart oldu. Dünyada bu işler nasıl yürüyor bilmek lazım tabi.

Çok okuma deli olursun, çok okudu yazık oldu yavrucağıza. Gibi. Mesela mahallede bakkalım bir oğlu vardır şöyle derler; “bak bakkalın oğluna, okuya okuya kafayı tırlattı garip“. Kitap fark etmez, bu Kuran okuyanlar için de aynı şekilde. Hatta abartıp fazla okuma dinden çıkarsın aman ha gibi hızını alamayan abiler de olabilir.

Belki biraz düşününce bu mantıklı gelebiliyor insana,” -lan manyakmıyım ben yahu, zaten ufacık bir hayatımız var s2erim evrenini de hayatın amacını da ben yiyecem, sıçacam hayattan keyif alacağım” denebilmekte.

Aslında bakarsan abiler haksız değil galiba diyebiliyor insan Oktay Sinanoğlu harikulade bir örnek, müthiş bir ibret diyenler bile var. Aman abim yanlış anlamasın.

Vallahi günümüzde kim akıllı kim deli hepsi birbirine karışık galiba, ben arkadaşlarıma soruyorum mesela lan bir adamın akıllı olduğunu nerden anlarız cevap; -altındaki arabadan. Böyle işte. Onlara da saygı duyuyorum elbette.

Okuyan, yazan, düşünen insana aptal, deli diyen bir toplum. Garip vallahi, ben alışmakta çok güçlük çektim, bazılarınızda çekiyordur ama sonuçta alışıyorsunuz. Kendinizi birilerine ispat etmek gibi bir mecburiyetiniz yok, böyle hissedebilirsiniz ama sakin olun, siz ne yaparsanız yapın yaranamayacaksınız boşune harap etmeseniz kendinizi daha doğru olur.

Buna benzer bir de şey var; -sen kolejlisin böyle olacak, sen işçi çocuğusun böyle.

Benzer birçok başka şey de var.

Kişisel başarı kitaplarında okuduklarımı buraya aktarır gibi hissettim şimdi kendimi, uzatmasam iyi olacak çünkü saçmalama ihtimalim çok yüksek o kitaplar bana çok saçma gelir hep, sadece gaza getiriyor başka bir işe yaradığı yok.

Okumak da bence ibadet gibi bir şey, gizli olmalı. Keşke olmasa ama aynı bisiklet kullanamadığımız gibi şehirde kitap olsa elimizde mesela metroda otobüste, bilirsiniz size uzaylı gibi bakarlar. Zaten siz insansanız ben de uzaylıyım derim ben de onlara o ayrı.

Kafanıza göre okuyun abicim, hatta birkaç kafa dengi arkadaş bulun mesela internette mektup arkadaşı gibi kitap arkadaşı olun birbirinizle kitap paylaşın kimse bilmesin. Böyle daha mutlu olacaksınız.

Böyle yazıların reklam getirisi de çok olur ha, acayip süper adamım ben bak şimdi. Böyle abilerde var, bir konu hakkında bloguna yazarsın hemen gelir; -aha bak görüdün mü bunu yazdı şimdi herif reklamdan parayı kırdı.

Çok acayip.

Şu dünyada var ya, hiçbir şeyim yok. Sadece ben varım, ben yoksam, sen de yoksan aşk, işte o zaman hiçti hiçbir şey.