Ali Sami Yen

ali sami yenBugün Galatasaray Spor Klübünün kurucularından Ali Sami Yen'in doğum günü. Ali Sami soyadı kanunu ile birlikte Yen soyadını almıştır.

Ali Sami Yen edebiyatçı Şemsettin Sami'nin ikinci oğlu olarak 20 Mayıs 1886 da İstanbul Kandilli de doğdu. Galatasaray Lisesi'nde okudu ve futbol oynadı, 1905 yılında Galatasaray Lisesi'nden arkadaşlarıyla birlikte Galatasaray Spor Kulübü'nü kurdu, 1906' da Galatasaray Lisesi'nden mezun oldu.

Ali Sami Yen 15 yaşında spora başladı, Türkiye'de ki ilk spor müzesi olan Galatasaray Müzesi'ni 1910 yılında kurdu, Türkiye İdman Cemiyetleri Örgütü' nün de kurucusudur.

ali sami yen1924 Paris Olimpiyatlarına katılan Türk kafilesinin başkanlığını yaptı. 1926-1931 yılları arasında Türkiye Milli Olimpiyat komitesinin başkanlığı görevini yürüttü. Galatasaray'da 1905-1918 arasında 13 yıl, 1925'te 1 yıl olmak üzere iki dönemde 14 yıl başkan olarak hizmet verdi.

Milli Takımın Romanya ile yaptığı ilk maçta, ilk teknik adam olarak takımın başında o vardı. Bunun yanı sıra Galatasaray isminde bir Kulüp kurmuştur ve uzun yıllar fahri başkanlığını yürütmüştür. Bununla birlikte Türk Milli Takımın ilk teknik direktörü olmuştur. Ali Sami Yen memuriyet hayatını bitirdikten sonra komisyonculuğa başlamıştır. Galatasaray Spor Kulübü' nün kurucusu Ali Sami Yen'in adı, takımın maçlarını oynadığı stada verilmiştir. Ayrıca 2007 Aralık ayında inşasına başlanan ve içinde stad, spor salonu ve AVM olan komplekse de Ali Sami Yen Spor Kompleksi ismi verilmiştir. Ali Sami Yen 1951 yılında vefat etti. Galatasaray Beyoğlu Hasnun Galip Kulüp Merkezi' nden çıkan kortej, çelenklerle beraber taraftarlar ve ailesi ile birlikte Feriköy'e yürüdü ve Feriköy mezarlığında toprağa verildi.

Atletizm, basketbol, voleybol Atlama gibi spor dallarının da Türkiye'de gelişiminde önemli roller oynadılar.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

Ali Sami Yeniçin 4 yanıt

sayın atakan 100 yılda 2 gün kayma olabilir canım bu okul arkadaşın değil ki doğum günü kutllamıyoruz, biz sadece andık, allahtan 2 gün geç yazmışız da sizin yorumunuza da nail olmuşuz, teşekkürler.