Kategoriler
Genel

Enpara banka oldu

BDDK “Enpara Bank A.Ş.” olarak adlandırılan mevduat bankasının kurulmasına onay verdi. Enpara.com müşterileri için neler değişecek?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) 300 milyon dolar sermayeli “Enpara Bank A.Ş.” unvanlı bir mevduat bankası kurulmasına resmen onay verdi. Kurulan yeni bankanın kurucu ortakları arasında Digital-Q-FS Limited, QNB Finans Faktoring, QNB Finans Finansal Kiralama, QNB Finans Portföy Yönetim ve Efinans Elektronik Ticaret yer aldı.

Enpara’nın tercih edilme sebebi para transferlerinde ücret almaması ve kredi kartında aidatın olmaması, bunlar olmasa herhangi bir bankadan pek farkı yok. Elbette ona göre de diğer bankalara göre bazı farklılıkları var mesela kredi kartında herhangi bir ödül çip gibi şeyler yok sadece bazı online alışverişlerde sabit kampanyası ve ek taksit vb. çok az şey bulunmakta. Günlük faizli mevduat hesabının(birikim hesabı) da olması güzel çünkü genelde TL transferlerinde kullandığımız için para transferi gelene kadar eğer 1 ayın altındaysa parayı birikim hesabına taşıyıp en azından daha az zarar etmiş oluyoruz, döviz alsan arbitraj, al sat vergisi vs. dan daha fazla zarar edersin en mantıklısı birikim hesabı oluyor, faizi çok düşük ama yapacak bir şey yok, life in TR.

En çok merak edilen soruyu cevaplayayım, evet hesap numaraları değişmese de banka yani banka kodu değiştiği için IBAN numaraları değişmiş olacak. Aşağıdaki yapıya göre 5 haneli banka kodu kısmı değişecek.

Türkiye IBAN Hesap Yapısı
Türkiye IBAN Hesap Yapısı

Enpara Bank nedir?

Enpara Bank kısaca, QNB Grup ve QNB Finansbank tarafından yapılan detaylı değerlendirmeler neticesinde daha fazla değer yaratabilmek amacıyla QNB Grup’un Türkiye’deki 2. mevduat bankasıdır.

Alınan karar neticesinde Enpara.com, QNB Finansbank’tan ayrılarak yoluna Enpara Bank olarak devam edecek. Firma tarafından yapılan açıklamada “Enpara.com olarak faaliyetlerimize mevcut değerlerimiz, prensiplerimiz ve bugüne kadar ortaya koyduğumuz bankacılık anlayışı ile devam etmek her zaman en temel önceliğimiz olacaktır.” ifadeleri kullanıldı.

Müşteriler için neler değişecek?

Enpara.com’un faaliyetlerinin Enpara Bank altında devam edebilmesi için firmanın önünde tamamlaması gereken birçok yasal ve teknik adım bulunuyor. Enpara, bu sürecin yaklaşık 1 yıl süreceğini öngörüyor. Firma aynı zamanda akıllara gelen bazı soruları da cevaplayarak Enpara.com müşterilerini aydınlattı.

Enpara Bank tamamen bağımsız bir banka mı olacak?

Hayır. Enpara Bank’ın ana hissedarı yine QNB Grup olacak, bugüne kadar olduğu gibi faaliyetlerin yine arkasında yine QNB Grup bulunacak.

Enpara’nın işleyişi değişecek mi?

Hayır. Enpara’da alışık olunan bankacılık anlayışında ve sunulan faydalarda değişiklik yaşanmayacak.

Enpara Bank veya Enpara.com’un fiziksel şubesi olacak mı?

Enpara, Enpara Bank olarak faaliyetlerine, yine şubesiz ve tamamen dijital bir yaklaşımla devam edecek.

Enpara.com’un adı değişecek mi?

İsim değişikliği olmayacak. Marka olarak Enpara.com’un kullanımına devam edilecek.

Hangi ATM’ler kullanılacak?

QNB Finansbank iş birliği çerçevesinde, QNB Finansbank şubeleri ve ATM’leri ücretsiz olarak kullanılmaya devam edilecek. Aynı şekilde diğer bankaların ortak ATM’leri de kullanılabilecek.

IBAN numaraları değişecek mi?

Mevcut hesapların IBAN numaraları, banka kodunun değişmesi nedeniyle zorunlu olarak güncellenecek.

Kredi kartı kullanımları ne olacak?

Hem Enpara.com Kredi Kartı hem de QNB Finansbank’ın diğer kredi kartlarını kullanan müşteriler, kredi kartı limitlerini tercihlerine göre iki banka arasında paylaştırabilecekler.

Enpara Bank A.Ş. hakkında bilgilendirme

07 Ağustos 2023

Değerli müşterilerimiz,

Sizlerle önemli bir haberi paylaşmak istiyoruz. 25 Kasım 2022’de Kamuoyu Aydınlatma Platformu’nda yer alan açıklamamızdan da hatırlayacağınız üzere QNB Finansbank Yönetim Kurulu tarafından üst yönetimimize, Enpara.com’un faaliyetlerine QNB Finansbank’tan bağımsız ve ayrı bir tüzel kişilik altında devam etmesinin değerlendirilmesi için yetki verilmişti. QNB Grup ve QNB Finansbank olarak yaptığımız detaylı değerlendirmeler neticesinde grubumuza ve hissedarlarımıza daha fazla değer yaratabilmek amacıyla Enpara.com’un QNB Finansbank’tan ayrılarak yoluna QNB Grup’un Türkiye’deki 2. mevduat bankası olarak devam etmesine karar verdik.

Öncelikle bu kararın QNB Grup’a, QNB Finansbank’a, Enpara.com’a ve tüm müşterilerimize hayırlı olmasını dileriz. 2012 yılında hayata geçirdiğimiz Enpara.com ile ilk günden itibaren dijital bankacılık alanında sektörün öncü markası olduk, yarattığımız yüksek müşteri memnuniyeti ile milyonlarca müşteriye ve önemli bir büyüklüğe ulaştık. Enpara.com olarak faaliyetlerimize mevcut değerlerimiz, prensiplerimiz ve bugüne kadar ortaya koyduğumuz bankacılık anlayışı ile devam etmek her zaman en temel önceliğimiz olacaktır.

Aldığımız bu kararı hayata geçirebilmek için öncelikle QNB Grup olarak “Enpara Bank A.Ş.” adında yeni bir banka kurmamız gerekiyordu, bu doğrultuda BDDK’ya yaptığımız başvuru 05/08/2023 tarihinde olumlu olarak sonuçlandı ve Enpara Bank için kuruluş izni verildi. Bu sadece ilk adımdı, faaliyetlerimize Enpara Bank altında devam edebilmek için önümüzde tamamlamamız gereken bir çok yasal ve teknik adım var. Tüm sürecin yaklaşık 1 yıl süreceğini öngörüyoruz ve süreç içerisinde gelişme oldukça sizleri bilgilendireceğimizi bilmenizi isteriz. Aşağıda bu haberle birlikte aklınıza gelmesi muhtemel bazı soruları da cevapladık, bunların dışında aklınıza farklı sorular gelirse Çözüm Merkezi’miz üzerinden bize iletebilirsiniz.

Enpara Bank’ın ana hissedarı yine QNB Grup olacak, bugüne kadar olduğu gibi faaliyetlerimize yine arkamıza QNB Grup’un gücünü alarak devam edeceğiz.
Bankacılık anlayışımızda ve sizlere sunduğumuz faydalarda en ufak değişiklik olmayacak.
Faaliyetlerimize yine şubesiz ve %100 dijital olarak devam edeceğiz.
Enpara Bank kadrolarının neredeyse tamamı bugün Enpara.com ve QNB Finansbank’ta çalışan, konusunda yetkin ve tecrübeli kişilerden oluşacak.
Enpara Bank Genel Müdürlük binası QNB Finansbank Kristal Kule’nin hemen arkasındaki Batı Kule binası olacak.
Marka adımızda herhangi bir değişiklik olmayacak, yolumuza yine Enpara.com olarak devam edeceğiz.
QNB Finansbank ile yapacağımız iş birliği çerçevesinde yine QNB Finansbank şubelerini ve ATM’lerini ücretsiz olarak kullanmaya devam edebileceksiniz.
Mevcut hesaplarınızın IBAN numaraları banka kodumuz değişeceği için mecburen değişecek, ancak bu konuyla ilgili problem yaşamamanız için elimizden gelen tüm aksiyonları alacağız.
Aynı anda hem Enpara.com Kredi Kartı hem de QNB Finansbank’ın diğer kredi kartlarını kullanan müşterilerimizin kredi kartı limitlerini müşterilerimizin tercihleri doğrultusunda iki banka arasında paylaştıracağız.
%100 müşteri memnuniyeti odağıyla yeni ürün ve hizmetler geliştirmeye devam edeceğiz.

Saygılarımızla,

Enpara.com Ekibi

https://twitter.com/Enparacom/status/1688550131316994048

Kaynaklar: