Kategoriler
Tech

Amazon uydu internet cihazlarını tanıttı

Amazon Kuiper terminalleri, üç boyutta 100 Mb/sn’den 1 Gb/sn’ye kadar maksimum hızlar sunulacak.

Amazon uydulardan yeryüzüne internet erişimi sunacak “Kuiper” hizmetini 2024’te kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Amazon tarafından geliştirilen “Prometheus” çipini kullanacak 18 cm yüzeyli alıcıların, 400 doların altında fiyata sahip olması ve 100 Mbps ile 1 Gbps arasında hızla erişim sunması bekleniyor.

Amazon’un uydu internet cihazı, Kuiper. https://aboutamazon.com/news/innovation-at-amazon/heres-your-first-look-at-project-kuipers-low-cost-customer-terminals

Amazon, üç adet uydu geniş bant kullanıcı terminali tasarladı ve şirket bugün 2024’te uydu internet hizmeti sunmaya başlayacağını duyurdu. Konut ve küçük işletme müşterileri için tasarlanan standart terminalin Amazon’a maliyetinin 400 dolardan az olması bekleniyor; Amazon, müşterilerden terminaller veya aylık hizmet planları için ne kadar ücret alacağını net olarak söylemedi.

Amazon, “standart müşteri terminali 11 inç kareden daha küçük ve 1 inç kalınlığındadır” diyor. “Montaj braketi olmadan beş kilodan daha hafif. Bu mütevazı ayak izine rağmen cihaz, saniyede 400 megabite (Mbps) varan hızlar sunarak, kendi boyutunda piyasada bulunan en güçlü müşteri terminallerinden biri olacak. Amazon, bu terminallerin her biri 400 dolardan daha ucuza üretmeyi planlıyor.”

Kompakt olanı çok hoş, ileride daha da küçülebileceğini hatta laptopların içerisine girebileceğini öngörmek için dahi olmaya gerek yok.

Amazon’un Project Kuiper kapsamında tasarlanan uydu genişbant kullanıcı terminalleri.
Amazon’un Project Kuiper kapsamında tasarlanan uydu genişbant kullanıcı terminalleri.
Amazon’un en küçük uydu geniş bant terminali.
Amazon’un en küçük uydu geniş bant terminali.
Konut ve küçük işletme müşterileri için Amazon’un standart terminali.
Konut ve küçük işletme müşterileri için Amazon’un standart terminali.
Amazon’un en büyük uydu geniş bant terminalini kullanmak için kurumsal, devlet ve telekomünikasyon uygulamaları.
Amazon’un en büyük uydu geniş bant terminalini kullanmak için kurumsal, devlet ve telekomünikasyon uygulamaları.

SpaceX Starlink müşterilerinin deneyimlerinin gösterdiği gibi, müşterilerin pratikte bu hızları gerçekten elde edip etmeyeceği, uydulara ve ağın her bölgede ne kadar yakın olduğuna bağlı olacaktır. Amazon, duyurusunda indirme ve yükleme hızları arasında ayrım yapmadı, ancak yükleme hızlarının indirme hızlarından daha yavaş olması muhtemel.

Amazon ayrıca, üretimi standart konut modelinden bile daha ucuz olan daha küçük bir terminal olacağını söyledi. Amazon, bu “ultra kompakt” ekipmanın kare bir tasarıma sahip olduğunu, 1 lb ağırlığında ve 7 inç boyutunda olduğunu ve 100 Mbps’ye kadar daha düşük hızlar sağladığını söyledi. Amazon, “Daha da düşük maliyetli bir modele ihtiyaç duyan konut müşterileri ile kara mobilitesi ve nesnelerin interneti (IoT) gibi uygulamaları takip eden devlet ve kurumsal müşterileri birbirine bağlayacak” dedi.

Son olarak Amazon, 1 Gbps’ye kadar hız sağlayabilecek 19 inç x 30 inç boyutlarında daha büyük bir terminal planlıyor. Amazon, “daha fazla bant genişliği gerektiren işletme, hükümet ve telekomünikasyon uygulamaları için tasarlandığını” söyledi. Üç terminal, birkaç yıllık geliştirmenin ürünüdür; Amazon, Aralık 2020’de bir prototip göstermişti.

Amazon, ilk müşterileri için 2024’ün sonlarını hedefliyor.