Kategoriler
Genel

Twitter Spaces tarayıcı üzerinden çalışıyor

Clubhouse’ı gereksiz kılan bir uygulama; Twitter Spaces

Çoğumuzun bildiği gibi önce Clubhouse diye bir şey çıktı, önce sadece iOS(iPhone) ve sonrasında yakın zamanda Android cihazlarda da çalışmaya başladı. Bunu gören Facebook, Twitter gibi büyük abiler karşılığında benzer uygulamalarını hızlıca geliştirip ortaya çıkardılar, hatta Twitter şu an Clubhouse’a göre çok daha iyi ve Clubhouse bir anlamda boşa çıkmış durumda benim için, gereksiz yani, nedenine yazının ilerleyen kısımlarında değineceğim.

Twitter Spaces, canlı sesli konuşmaların gerçekleştiği bir yer, Clubhouse da öyle. Twitter’ın şu an bir artısı daha oldu o da başlıkta da yazdığım gibi mobil uygulamalara gerek duymaksızın herhangi bir tarayıcı/browser ile girip kullanabiliyorsunuz.

Twitter Spaces ilk olarak Şubat 2021’de denenmeye başladı, ilk günlerde deneyen az kişiden biriydim:

Clubhouse’un başına gelen şey aslında yeni bir şey değil, bu daha önce Snapchat’in de başında geldi. Instagram kendisini gereksiz kıldı ve bitti. Tama bir yenilik getirdi ve çığır açtı ancak büyük abiler işini bitirdi şu an var olsa da o eski halinden eser yoktur. Bence Tiktok her şeye rağmen, büyük abiler onu da kopyalamış olsa da çok başarılı bir uygulama çünkü sürekli geliştiriyor ve hiçbir uygulamada olamayacak şeyleri barındırmakta.

Twitter, daha önce de çok kez bahsettiğim üzere çok basit bir uygulama gibi görünse de aslında sosyal medya üzerindeki en mükemmel uygulamadı, bana göre en iyisidir. Mesela developerlar harici pek bilinmese de dünya üzerinde yapılmış sitelerin çoğu önyüzde aslında Twitter’ın geliştirdiği ve veya ondan esinlenerek geliştirilmiş frameworkleri kullanır, sebebi basit, çünkü mükemmeldir.

Twitter web dünyasına mobil uygulama deneyiminin tarayıcı üzerinden de hiçbir kayıp olmadan sunulabileceğinin kanıtıdır ki web dünyası oraya doğru hızla ilerliyor hatta bana göre çok ilerledi o ve ben arkada kalanları beklemekteyiz şu an.

Şimdi burada Twitter’ın marka elçisi, pazarlamacısı gibi görünmek istemem ancak kullandığım ve çok memnun olduğum ve veya olmadığım şeyleri paylaşmayı sevdiğim sanırım yüzlerce blog yazımdan da bellidir, bu yüzden müsterihim.

Neden Clubhouse yerine Twitter Spaces?

  • İlk olarak Twitter Clubhouse’a göre çok daha güvenilir, her açıdan veri gizliliği, hesap vs. vs.
  • İkinci olarak Twitter’da zaten her şeyi yarınlar yokmuşcasına tartışmaya, dinlemeye hazır bir kitle mevcut. Clubhouse’a baktığınızda kitle o kadar da geniş değildir, sonuçta Twitter yıllardır var, ben 2009 da girmiştim sanırım 2007 de başladı https://j.mp/ilk-tweet
  • Son olarak Twitter altyapısı Clubhouse’a göre çok üstün, hem de çok çok üstün, hem altyapı hem kullandığı teknoloji(örnek kendisi uygulamasını yüklemesen de kullanılabilir) 10 kat ileride, bunu işkembeden sallamadım zaten bir developer olarak inceleyip test edince görebiliyorsunuz.

Sonuç olarak yazımın başlığına dönersek, bu akşam @unsalunlu, @cakir_rusen, @kocyildirim, @140journos‘ın katılımcıları arasında bulunduğu bir ortamı Twitter üzerinden hem de web tarayıcısından dinleyebiliyor olmak güzeldi, tavsiye ederim. İsmail Saymaz da olsa daha da iyi olabilirdi ama adam resmen televizyonda yatıp kalkıyor.

Umarım bu tür daha fazla yayın olur ve devam eder, Twitter içerisinde elbette.

Selamlar 🙋🏻‍♂️

wolkanca.com’da Twitter Spaces tarayıcı üzerinden çalışıyor veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Twitter Spaces tarayıcı üzerinden çalışıyor için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.