Kategoriler
Genel

X için 3 farklı Premium seçeneği

X (Twitter) için farklı “Premium” abonelik seçenekleri geliyor.

Elon Musk’ın satın aldığı ve yakın zamanda ismi değişen eski adıyla Twitter yeni adıyla X sosyal medya platformu için farklı “Premium” abonelik seçeneği geliyor.

Twitter(X) eski ismi ile Twitter Blue, yeni adıyla X Premium aboneliği şu an tek seçenekle sunuluyor, aylık ve yıllık ödeme ile ülkelere göre farklılık gösteren fiyatlandırmasıyla abone olunabilen X Premium, gelen bilgilere göre 3 farklı seçenekle sunulacak. Bu seçenekler Basic Premium, Standart Premium ve Premium Plus olacak.

Abonelik seçeneklerinde muhtemelen bazı özellikler farklı olacak, reklam gösterimleri farklı veya olmayacak ve fiyatları da değişik olacaktır. Muhtemelen Basic seçeneği şu anki fiyattan daha ucuz Plus seçeneği ise daha pahalı olacak.

Geçtiğimiz ay İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile bir araya gelen Elon Musk’ın, X (Twitter) platformunun kullanımı için önümüzdeki dönemde “küçük bir aylık ödemeye geçilebileceğini” söylediği aktarılmıştı. O zaman böyle bir değişikliğin platformdaki bot sorunuyla başa çıkmak için gerekli olduğunu belirttiği söylenen Musk, daha sonra yaptığı bir paylaşım ile platformu yakın bir zaman içerisinde herkes için paralı hale getirmeyeceğini bildirildi.

Söylendiği kadarıyla ortada bir “yanlış anlaşılma” bulunuyor, Musk sadece Premium abonelik özelinde daha az özelliğe sahip daha düşük fiyatlı yeni bir paket getirmeyi düşünüyor. İşte bu konuda bugün itibarıyla yeni bilgiler ortaya çıktı. Kodlar üzerinden elde edilenlere göre firma şu an Premium Basic, Premium Standart ve Premium Plus olmak üzere üç farklı “Premium” abonelik seçeneği geliştiriyor. Bunlar ileride değişebilir ancak şu an Premium Basic paketinde reklamların olacağı, Premium Standart paketinde yüzde 50 daha az reklam olacağı, Premium Plus paketinde ise reklamların tamamen kaldırılacağı söyleniyor.

Paketler arasında diğer “Premium” imkanlar açısından da fark olacağı düşünülüyor ancak henüz bunlar netlik kazanmış değil. Şu an günde 200 milyon gönderi paylaşan 550 milyon aylık kullanıcısı olduğu aktarılan platform, tüm eleştirilere rağmen milyonların haber alma ihtiyacını karşılamayı sürdürüyor.

Öte yandan X’in abonelik sistemi daha da gelişeceğe benziyor zira geçtiğimiz günlerde Elon Musk, Twitter’ın Twitch gibi bir canlı yayın yapma platformu olabileceğini söylemişti.

Kaynaklar:

twitter.com/premium

macrumors.com/2023/10/05/twitter-premium-tier-changes/