Kategoriler
Kodlama

Web sitesi/uygulama da titreşim fonksiyonu

Günümüzde web sitelerine ve uygulamalarına yaklaşık %80 oranında mobil cihazlardan erişiliyor. Ve hemen her akıllı cihazda titreşim özelliği vardır:

Günümüzde bir metin mesajı aldığımızda veya telefonumuzda bir oyun oynadığımızda dokunsal bir geri bildirim almaya alışkınız. Şimdiye kadar, yerel uygulamalar, kullanıcılara derin bir deneyim sunma, barındırma donanımıyla sıkı bir şekilde etkileşim kurma avantajına sahipti. Bununla birlikte, Titreşim API’si sayesinde web uygulamalarımızı yeni bir işlevle zenginleştirebilir ve bir cihazın tarayıcımız aracılığıyla titreşmesine izin verebiliriz!

Vibration API, cihaz titreşim desteklemiyorsa hiçbir şey yapmaz. Bu, aşamalı geliştirme stratejisi ile birlikte gider. Yani kullanıcının modern bir tarayıcısı ve titreşim yapabilen bir cihazı varsa daha zengin bir deneyim sunabiliriz. Öte yandan, web uygulamamız gelişmiş özellikler olmasa bile diğer tüm kullanıcılar için doğru şekilde çalışmaya devam etmelidir.

Herhangi bir ek eklentiye ihtiyaç yok ancak jQuery kullanacaksanız şu eklentiyi kullanabilrisiniz illyism.github.io/jquery.vibrate.js/

Kullanımı çok basit:

function example1(){
  // Vibrate for 500ms
  navigator.vibrate([500]);
}

Kaynaklar: