Kategoriler
Tech

Twitter reklam gelirlerini paylaşacak

Elon Musk, Twitter’ın reklam gelirlerini içerik oluşturucularla paylaşmaya başlayacağını söyledi.

Twitter’ın yeni sahibi, içerik oluşturucular için daha fazla gelir akışı oluşturmak için hamleler yapıyor veya en azından bu konuda tweet atıyor. Elon Musk Cuma günü(dün) şirketin reklam gelirlerini ilk kez platformdaki içerik oluşturucularla paylaşmaya başlayacağını duyurdu. Peki nasıl? Uygun kullanıcıların, ayda 8 dolardan başlayan Twitter Blue’ya kaydolması gerekmekte.

Starting today, Twitter will share ad revenue with creators for ads that appear in their reply threads
twitter - İçerik üreticisi uygulamaları çok yakında geliyor.
İçerik üreticisi uygulamaları çok yakında geliyor.

Madalyonun diğer yüzü ise Twitter’ın yanıtlarda reklam sunmaya başlamayı planlamasıdır; bu, platformu sponsorlu içerikle tıkayabilecek ve daha fazla yanıt spamını davet edebilecek bir değişiklik olacak.

Twitter, içerik oluşturucu ekonomisine ısınmakta yavaş kaldı ancak çoğunlukla metin tabanlı olan bu sosyal uygulama sonunda o gemiye bindi. Şirket, son yıllarda içerik oluşturucuların para kazanmasına yardımcı olmak için Süper Takipler, Biletli Alanlar ve özel bir para kazanma panosu dahil olmak üzere bir avuç özellik sunmuştu.

Twitter’ın içerik oluşturucu özellikleri, içerik oluşturucuları ve takipçilerini aylık ücretli abonelikler ve biletleme ile doğrudan bağlamayı vurguluyor, ancak görünüşe göre Musk bu karışıma bir reklam geliri payı eklemekle ilgileniyor.

Google’ın YouTube’u, içerik oluşturucu topluluğuyla uzun süredir gelir paylaşımına sahiptir ve genellikle videolardan güvenilir bir şekilde para kazanmak için en iyi yer olarak kabul edilmekte. Google, kanal içi reklamlar aracılığıyla kazanılan gelirin yüzde 55’ini ödüyor ve kısa süre önce TikTok’un kısa rakibi YouTube Shorts için gelir paylaşımını başlattı.

Başta Meta olmak üzere diğer şirketler bu para kazanma modelini benimsemekte biraz yavaş kaldı. TikTok kendi reklam geliri paylaşım programını geçen yılın ortalarında TikTok Pulse ile duyurdu, ancak teklif yalnızca en az 100.000 takipçisi olan hesapları kapsayacak şekilde yapılandırıldı bu yüksek bir kesinti. Reklam geliri paylaşım modeli, video yerine metni vurgulayan(Twitter gibi) platformlarda daha da az yaygın.

Elon Musk’ın sont tweetleri Twitter’ı YouTube ile rekabet edebilecek bir içerik oluşturucu cenneti olarak konumlandırmak istediğini gösteriyor, ancak platformun videoda çok daha az yeri var ve şirketin, platformun en yoğun olduğu sırada kaynak yoğun video özellikleri oluşturabileceği açık değil, temel işlevler zaten kötüleşiyor.

Musk, YouTube’un en çok takip edilen kullanıcısı MrBeast’e yanıt olarak, “Twitter, içerik oluşturucular için daha yüksek tazminatla iyi bir video sunduğunda bakalım ne olacak” diye yazdı.

Twitter web sürümünde resimler artık tam boyut – Twitter artık web’de tam boyutlu resimler gösterecek. Hatalı görüntü önizlemelerine elveda.

Yalnızca bu hafta, birçok Twitter kullanıcısı, bazı kişilerin öneri algoritmasındaki değişiklikleri takiben daha az etkileşim gördüklerini öne süren anekdot raporlarının ardından hesaplarını gizliye çevirdi. Yanlış bir şekilde silinmiş olarak görüntülenen retweetler gibi diğer hatalar düzenli olarak ortaya çıkıyor ve çoğunlukla oyalanıyor.

Ayrıca, Twitter’ın reklam gelirini içerik oluşturucularla paylaşmaya başlama araçlarına gerçekten sahip olup olmadığı da net değil. Bu değişiklik tamamen yeni bir para kazanma seçeneği sunacak ve muhtemelen bir kullanıcının yanıt dizilerinden reklam gelirinden payını takip etmek, hesaplamak ve ödemek için arka uçta oldukça fazla geliştirme gerektiren bir seçenek. Bugüne kadar, Twitter’ın içerik oluşturucular için para kazanma seçenekleri, biletler ve aboneler için nispeten basit doğrudan ödemelere bağlı kaldı.

Bu reklam geliri paylaşım programının Twitter’da çılgınca aktif olduğuna dair herhangi bir kanıta henüz tanık olmadık, ancak değişiklikleri, içerik oluşturucuları nasıl etkilediklerini ve Twitter’ı bir YouTube rakibine dönüştürmek için Musk’ın hayalperest planlarından nelerin geldiğini izleyeceğiz.

Twitter’ın uygulaması Revue kapandı – Twitter’ın bülten uygulaması Revue kapanıyor, Revue, kullanıcılara bir e-posta göndererek 18 Ocak 2023’te kapanacağını duyurdu.