Kategoriler
Genel

Dünyanın en çok sevilen ve nefret edilen milyarderleri

BusinessFinancing.co.uk’in Twitter üzerinden yaptığı araştırmada en sevilen ve sevilmeyen milyarderleri listelendi.

Araştırmacılar milyarderlerden bahsedilen tweetleri coğrafi etiketlerle toplayarak bir araya getirdi ve bundan bir harita oluşturdular.

Araştırma yapılırken milyarderlerden bahseden ve konuma göre sıralanan coğrafi etiketli tweetler toplanarak bir araya getirildi.

Ülkelere göre en popüler ve en az popüler olan milyarderleri bulmak için BusinessFinancing, milyarder girişimcilerden bahseden binlerce coğrafi etiketli tweet’i analiz etti ve rakamın övüldüğünü ya da planlandığını anlamak için bir yapay zeka “duygu dedektörü” kullandı.

En sevilen milyarderler

En sevilen milyarderler haritası
En sevilen milyarderler haritası

En sevilmeyen milyarderler

En sevilmeyen milyarderler haritası
En sevilmeyen milyarderler haritası

Dünya genelinde en nefret edilen milyarderler

  • Donald Trump – En nefret edilen milyarderler listesinin tepesindeki isim eski ABD Başkanı Donald Trump oldu. Araştırmaya göre Türkiye’de en nefret edilen milyarderi de Donald Trump oldu. Trump’tan 84 ülkede nefret ediliyor.
  • Jeff Bezos – Amerikalı yatırımcı 15 ülkede sevilmesine rağmen 6 ülkede de en nefret edilen milyarder oldu.
  • Rupert Murdoch – Medya patronu Murdoch, 4 ülkede nefret edilen isim.
  • Mark Zuckerberg – Facebook’un kurucusu Zuckerberg, 4 ülkede nefret edilen isim oldu.
  • Bill Gates – En sevilen milyarder olsa da Microsoft’un kurcusu, 3 ülkede nefret edilen listesinde ilk beşe girdi.

METODOLOJİ & KAYNAKLAR

Hakkında en çok konuşulan milyarderlerin isimlerini içeren coğrafi etiketli tweetleri aldık. Michael Jordan ve Kim Kardashian gibi spor veya eğlence milyarderlerinin aksine, sadece servetleriyle tanımlanan milyarderleri düşündük.

Ünlü milyarderlerin son listesi şunları içeriyordu:

Elon Musk, Bill Gates, Jeff Bezos, Rupert Murdoch, Mark Zuckerberg, Warren Buffet, Larry Page, Larry Ellison, Sergey Brin, Steve Ballmer, Michael Bloomberg, Mark Cuban, Sheryl Sandberg, Donald Trump ve Richard Branson.

Twitter hesabı olan milyarderler için de onlardan bahsetmeyi düşündük:

@elonmusk, @BillGates, @JeffBezos, @rupertmurdoch, @WarrenBuffet, @larryellison, @Steven_Ballmer, @rihanna, @KimKardashian, @MikeBloomberg, @kanyewest, @Oprah, @mcuban, @sherylsandberg, @richardbranson

Sadece İngilizce tweetler dikkate alındı.

İncelenen milyarderler hakkındaki tweet duyarlılığını çıkarmak için HuggingFace’in AI algoritmasını kullandık. Bir tweet’in tahmin edilen negatif olma olasılığı %50’den fazlaysa, pozitif tweetler için olduğu gibi bu şekilde etiketlendi. Son olarak, dünya çapında en çok nefret edilen ve sevilen milyarderleri keşfetmek için olumsuz ve olumlu olarak etiketlenen tweetlerin yüzdesini hesapladık.

Veriler Mayıs 2022’de toplanmıştır.

Kaynak: https://businessfinancing.co.uk/loved-and-hated-billionaires/