Kategoriler
Genel

Profilime kim baktı uygulamaları

Başta Instagram olmak üzere sosyal medya profillerine kimin baktığını görmek mümkün mü?

“Profilime kim baktı” şeklinde aramalar çok yoğun ve bu konuya yönelik uygulamalar, web siteleri hazırlanıyor. Fakat bu web uygulama sitelerinin tümü bir aldatmaca ve eğer bu uygulamalara bir şekilde bilgilerinizi verirseniz hesabınız tehlikeye girebilir.

En başta şunu belirtmem gerekir ki Instagram başta, Whatsapp, Facebook, Twitter vs. popüler hiçbir sosyal medya uygulamasının “profilime kim baktı” şeklinde bir işlevi yok, böyle bir datayı paylaşmıyorlar dolayısıyla bunu görmek hiçbir şekilde mümkün değil.

Ancak bu yönde yapılmış aldatıcı uygulamalar sizin sosyal medya hesap bilgilerinizi ve diğer binlerce hesap bilgisini alarak takip etme durumuna göre size aldatıcı veriler gösteriyor, hepsi bundan ibaret.

Bu uygulamalar gerçekten çalışıyor mu? Hayır!

Bu uygulamaların çoğu sahte gibi görünüyor ve genellikle rastgele Instagram adları seçiyor ve aynı şeyi size gösteriyor. Aslında, bazıları beşten fazla isim görmek istiyorsanız, küçük bir miktar para ödemenizi bile istiyor.

Play Store ve App Store’daki kullanıcı yorumlarını incelemek aynı resmi çizecektir. Rastgele isimler alırlar ve bir sonraki kontrol ettiğinizde onları karıştırırlar. Bir reklamın birkaç dakikada bir açılacağından bahsetmiyoruz bile.

Bu uygulamaların önemli bir kısmı hesabınız için güvenlik sorunu yaratıyor, hesabınızda sizin kontrolünüzde olmayan çeşitli hareketlerin yapılması söz konusu.

Örneğin 100.000‘den fazla yüklenen “Web Postegro & Lili” isimli Android uygulamasının yorumlarına baktığınızda bazı kullanıcıların hesaplarına yurtdışından giriş yapıldığına dair şüpheli yorumlar görebilirsiniz. Geliştiricinin yanıtladığı yorumlardan birinde güvenlik politikasında yurt dışından bağlantı yapıldığının ifade edildiğini belirtmesine rağmen buna dair politikada herhangi bir kısım yok.

Profilinize bakanları görmek için kullandığınız Web Postegro Lili Android uygulaması, Instagram hesabınıza erişirken kullandığınız oturum bilgilerinizi alarak Instagram hesabınızın tamamına erişim sağlamaktadır! Web Postegro Lili uygulamasından çıkış yapsanız da silseniz de geliştiricinin Instagram hesabınıza erişimi devam etmektedir. Bunu engellemek için Instagram parolanızı değiştirmeniz gerekmektedir.

Naçizane tavsiye olarak kullandığınız bir sosyal ağ, medya uygulamasının özellikleri arasında profilinizi görüntüleyenleri gösterme gibi hayal ettiğiniz bir özellik bulunmuyorsa, bunu yaptığını vaadeden bir kişi, uygulama, web sitesi vb. ile karşılaştığınızda kullanmadan, güvenmeden önce arka planda hangi bilgilerinizi feda edebileceğinizi hatırlamanızda fayda olacaktır. Veya en iyisi bu tür uygulamaları asla kullanmayın. Kaynak: https://www.mertsarica.com/profilime-kim-bakti/

Özetle, güvenliğinize önem veriyorsanız bu tür uygulamaları kullanmaktan kaçının, özellikle Android kullanıcıları büyük tehlikede çünkü Apple’a göre Android uygulamaları çok daha az güvenlik filtrelerinden geçerek mağazaya ekleniyor.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Profilime kim baktı uygulamaları başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.