Kategoriler
Tech

iPhone 15 USB-C kabloları

iPhone 15’in kutusundan çıkacak renkli ve örgülü USB-C kabloları ilk kez göründü.

iPhone 15’in lansmanına çok az bir vakit kala sızıntılar gelmeye devam ediyor. Yeni bir sızıntıya göre, yeni iPhone modelleriyle birlikte kutudan örgülü, kasa rengiyle uyumlu USB-C(type-c) kabloları çıkacak.

Normalde şu an satışta olan Apple markalı USB type-c şarj kabloları beyaz renktedir ancak iPhone 15 ile kutudan cihaz rengine göre örgülü kablo çıkacağı söyleniyor.

Bildiğiniz gibi AB(Avrupa Birliği) kanunlarına göre yeni çıkacak akıllı cihazların Type-c kullanması mecburi oldu yani Apple’ın lighting girişli kablosu kullanması yasak, kullanırsa AB’de satamayacaktı dolayısıyla bundan sonra çıkacak iPhone modelleri hatta eski model bile olsa yeni üretilecek iPhhone modelleri örneğin yeni çıkacak iPhone 14’ler Type-c kullanacak.

Varsayılan iPhone kauçuk kabloları sürekli olarak bozuluyor ve geçmişte hepimiz bu sorunla uğraşmak zorunda kaldık. En kolay çözüm yenilerini satın almak. Öte yandan örgülü kablolar genellikle çok daha uzun ömürlü oluyor. Elbette onlar da kopabiliyor ama kesinlikle daha dayanıklı.

Görüntülerde de görüldüğü üzere, siyah renkli kablo hariç diğer kabloların her iki ucunda da parlak beyaz plastikten bir kabuk bulunuyor. Apple Watch manyetik şarj kablosu ve MagSafe 3’ün aksine, bu örgülü USB-C kabloları gerilim azaltıcı tüplere sahip.

Apple zaten MacBook Air ve MacBook Pro modelleriyle bu örgülü şarj kablolarından satıyor. Apple Watch Ultra da aynı şarj kablosuna sahip. Ve önceki yıllarda iPhone’un kendi örgülü kablolarıyla geleceğini iddia eden söylentiler gördük.

This is supposed to be the iPhone 15 USB C cable, I found this photo online but currently I can’t trace the resource, so I can’t be sure if ’s true or not

Her şey Twitter kullanıcısı Majin Bu’nun iPhone 15 için USB-C’den USB-C’ye kablo olduğu iddia edilen görüntüleri göstermesiyle başladı. Kablolar, yaklaşmakta olan iPhone 15 modellerine uygun olduğu düşünülen çeşitli renklerde karşımıza çıkıyor. Ancak kullanıcı, fotoğrafların kaynağı için güvence veremeyeceğini söyledi.

Bunun ardından MacRumors, iPhone 15 ve 15 Plus varyantları için örgülü USB-C kablolarının tasarım doğrulama testi (DVT) örneklerine erişimi olduğu bildirilen farklı bir Twitter kullanıcısının görüntülerini buldu. MacRumors’a konuşan kişi kabloların beyaz, siyah, sarı, mor ve turuncu (pembe) renk seçenekleriyle geleceğini söyledi. Bunlar, birlikte gönderilecekleri iPhone 15 varyantlarının renkleriyle eşleşebilir.

Eğer bu kablolar gerçekse, Apple’ın iPhone için örgülü kablolara geçişini işaret ediyor. Gelecek modellerde de aynı tip kabloların kullanılması bekleniyor. Ve bunlar USB-C kablolar olduğu için sahip olabileceğiniz tüm USB-C aygıtlarla çalışacaktır.

iPhone 15 Pro USB-C Cable DVT Sample. Full black including connectors inside, comes with black SR(Strain relief plastic tubes) which different with the existing Woven Cable with USB-C from  (Except the one of Mac Pro) #Apple #appleinternal @HartleyCharlton @URedditor

Renk uyumu konusunda iPhone 15 Pro’nun da aynı stratejiyi izlemesini bekliyoruz. Apple’ın iPhone 15 serisini 12 Eylül’de tanıtacağı bildiriliyor. İşte o zaman iPhone 15’in kutusundan ne çıkacağını kesin olarak öğreneceğiz.

Kaynak: macrumors.com/2023/08/21/iphone-15-could-come-with-color-matched-cables/