Kategoriler
Tech

iOS 17 alacak cihazlar

iOS 17’yi hangi iPad/iPhone’ların alabileceği konusunda çelişkili bilgiler var.

Apple, 5 Haziran’da gerçekleşecek WWDC 2023 etkinliğinde iOS 17 yenilikleri gösterecek. Bazı iPhone modelleri bu güncellemenin dışında tutulacak. iPhone X dahil öncesinin iOS 17 almayacağı tahmin edilmekte.

Apple’s Worldwide Developers Conference returns June 5, 2023
Apple’s Worldwide Developers Conference returns June 5, 2023

Genel olarak en fazla 6-7 yıl kadar güncelleme sunan Apple, standart olarak 4-5 yıl kadar iPhone’ları güncel tutuyor.

Yeni sürümle gelecekler arasında, yenilenmiş iMessage, üçüncü taraf uygulama mağazaları için destek, etkileşimli widget’lar, Apple Music’in yenilenmesi, kararlı ve sorunsuz çalışma gibi yenilikler var.

iOS 17 alacak iPhone’lar

  • iPhone XS
  • iPhone XS Max
  • iPhone XR
  • iPhone 11 serisi
  • iPhone SE 2020
  • iPhone 12 serisi
  • iPhone 13 serisi
  • iPhone SE 2022
  • iPhone 14 serisi
  • iPhone 15 serisi (WWDC 2023 yeni çıkacak cihazlar)

Söylentiler

Bazı kaynaklara göre Apple’ın iOS 17 işletim sistemi, iOS 16’yı çalıştırabilen tüm iPhone’larla uyumlu olacak. Öte yandan yaklaşan Apple yazılım güncellemelerinin genel sürüm penceresini tahmin etme konusunda iyi bir sicile sahip ayrı bir kaynak, iOS 17’nin iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X desteğini sonlandıracağını, iPadOS 17’ninse birinci nesil 9,7 inç ve 12,9 inç iPad Pro ve beşinci nesil iPad. desteği sonlandıracağını öne sürdü. Kaynak: https://www.macrumors.com/2023/04/05/ios-17-to-support-iphone-x-8-plus-claims-leaker/

En son iddiaları doğruysa, Apple’ın büyük iOS sürümleri arasında aynı uyumlu cihaz listesini devam ettirmesi mümkün değil. Örneğin iOS 15, iOS 14’ü çalıştırabilen tüm cihazlarla uyumludur, ancak bazı iOS 15 özellikleri eski iPhone’larda bulunmaz . Buna karşılık iOS 16, iPhone SE, iPhone 6s, “iPhone” 6s Plus, iPod touch ve “iPhone” 7 ve “iPhone” 7 Plus dahil olmak üzere bazı eski cihazlar için desteği bıraktı.

Söylentinin, iOS 17’nin iPhone X ve iPhone 8/8 Plus desteğini bırakabileceğine dair ilk kez öne sürülmediğini de belirtmekte fayda var. Argüman mantıklı çünkü bu modeller artık beş yaşında – daha önce Apple tarafından daha önceki bazı cihazlar için yazılım desteğini kesmek için kullanılan geçen bir zaman dilimi. Ayrıca, Apple’ın yama yapamadığı bir bootrom jailbreaking istismarına karşı savunmasız olan A11 çipiyle çalışan tek iPhone’lardır. Ancak, Salı günkü söylentinin bu hatlar boyunca saf bir tahminin sonucu olup olmadığı bilinmiyor.

iPhone 15 çıkışıyla satışı durdurulacak modeller

Apple’ın iPhone 15 serisi özellikle de yeni tasarımla gelecek iPhone 15 Pro modelleri merakla bekleniyor. Yeni iPhone’lar tanıtıldığında birkaç modelin satışı resmî olarak kalkacak, yalnızca belli e-ticaret sitelerinde bulunabilecek. Peki, iPhone 15’in çıkışıyla birlikte hangi iPhone modelleri artık Apple mağazasında bulunamayacak?
İşte Apple’ın iPhone 15’in tanıtımıyla satıştan kaldıracağı modeller:
iPhone 12
iPhone 14 Pro
iPhone 14 Pro Max
iPhone 13 mini
Apple’ın eski modelleri üç yıl sonra kademeli olarak kaldırma eğiliminde olduğu, Pro modellerde de bir yıllık satıştan sonra kaldırdığı göz önüne alındığında, bu listeyi tahmin etmek güç değil. İki yıllık satıştan sonra satışı durdurulan iPhone 12 mini modelinin kaderini iPhone 13 mini de yaşayabilir. iPhone 14 Plus ise Apple’ın uzun süredir çıkarmadığı Plus modeli olduğundan üretimden kaldırılmayabilir.