Kategoriler
SEO

Videolar için önemli anlar snippet

Google Arama’da -Önemli Anlar Snippet-leri(Moments Snippets) nasıl etkinleştirilir? Google, arama sonuçlarında video içeriği için önemli anlar snippet’lerini etkinleştirmek için şema işaretlemenin nasıl kullanılacağını açıkladı.

Google, arama sonuçlarında video içeriği için önemli anlar snippet’lerini(Moments Snippets) etkinleştirmek için şema işaretlemenin nasıl kullanılacağını açıkladı. Google Arama’da önemli anlar snippet’lerini nasıl etkinleştireceğinizi öğrenmelisiniz. Bu, arama yapanların bir videonun ilgilendikleri belirli bir bölümüne atlamasına olanak tanır.

Videonun Önemli Anları Nelerdir?
Önemli anlar, kullanıcıların bir videoda sorgularıyla en alakalı noktaya doğrudan atlamalarının bir yoludur.
Bu makalenin öne çıkan görselinde görüldüğü gibi, Google Arama’da önemli anlar bir video sonucunun yanında görünebilir. Videodaki her önemli an için şunları göreceksiniz:

  • O anın nerede başladığını gösteren bir zaman damgası
  • O anda ne olduğunu açıklayan bir etiket
  • Videoda o andan bir küçük resim


Önemli bir anı tıklayıp video sayfasına geldiğinizde, o video seçtiğiniz belirli andan itibaren oynatılır. Bu özellik hem mobil hem de masaüstü arama sonuçlarında görünür. Ancak, önemli anlar yalnızca bir videonun sayfadaki ana içerik olduğu sonuçlarda görünür. Haber makalesi veya e-ticaret ürün sayfası gibi videoları diğer içeriklerle karıştıran sayfalarda görünmezler.
Önemli Anlar Nasıl Etkinleştirilir?
Doğru kurulumla Google, videonuzdaki önemli anları otomatik olarak tanımlayabilir ve görüntüleyebilir. Bunları kendiniz manuel olarak etiketlemeyi de seçebilirsiniz.
Önemli anları etkinleştirmenin iki yolu vardır:

  1. SeekToAction işaretlemesi: Google’ın videolarınızdaki önemli anları otomatik olarak tanımlamasına olanak tanır.
  2. Klip işaretleme: Videolarınızdaki önemli anları manuel olarak belirlemenizi sağlar.

Kaynak ve daha fazlası: searchenginejournal.com/how-to-enable-key-moments-snippets-in-google-search/426612/

Video Key Moments on Google Search | Search Central Lightning Talks
Youtube arama sonuçlarında yeni geliştirmeler: Youtube arama sonuçların video parçalarını göstermek gibi bir dizi başka değişiklik ile geliştiriliyor.