Kategoriler
Tech

Google Drive dark mod geldi

Google Drive web sitesi karanlık bir temaya kavuşuyor. Karanlık tema oldukça basit ve yalnızca dosya görünümü için geçerli, Dokümanlar, E-Tablolar, Slaytlar vb. değişmedi.

Google Drive ve Takvim gibi bazı Google uygulamlarının hala koyu modu(Dark Mode/Night mode) yok. Bunu ben açıkçası kendi kodlarımı sitelere enjekte ederek çözüyorum fakat Google’dan gelen son habere göre Google Drive uygulamasına koyu mod gelecekmiş bu iyi.

Koyu mod/Karanlık mod/Dark mode/Nigh mode gibi şekillerde isimlendirilen ekran karşısında çok fazla zaman geçiren kişiler için gözlerin açık beyaz renk ile yorulmamasını sağlayan veya daha az yorulmasını sağlayan bu renk yönetimi artık çoğu web sitesinde ve uygulamlarda var, Google kendi uygulamlarının çoğunda bunu henüz yapmad ama Windows, Apple vs. gibi işletim sistemi ve modern uygulamaların hemen hepsinde dark mode bulunmakta.

Umarım diğer Google uygulamaların da hemen dark mode seçeneğine kavuşur, Takvim mesela.

Bu arada tarayıcınıda tüm web sitelerini dark mode olarak kullanabileceğiniz Dark Reader gibi uzantılar/eklentiler yanında tarayıcının gelişmiş ayarlarından(chrome://flags) Auto Dark Mode for Web Contents ayarını enable yapmanız da işe yarar.

Kolay gelsin.

Kaynak: Google Drive website is getting a dark theme – 9to5google.com/2024/03/17/google-drive-web-dark-theme/