Kategoriler
Tech

Google Workspace tasarımı değişiyor

Google Workspace’deki Drive, Docs, Sheets ve Slide ürünleri, Material Design 3 tasarım sistemiyle uyumlu hale getirilecek.

Google paylaştığı bir blog gönderisinde dokümanların tasarımını yenileneceğini duyurdu. Google Workspace’deki Drive, Docs, Sheets ve Slide ürünleri, Material Design 3 tasarım sistemiyle uyumlu hale getirilecek.

Google Blog’dan yaptığı duyuruda Workspace altında sayfalarda bazı değişikliklere gittiğini duyurdu. En dikkat çeken değişiklik Google Drive’ın Gmail’e benzemesi oldu.

Google Workspace’de yer alan Drive, Dökümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar ürünlerinin tasarımları Material Design 3 ile uyumlu hale getirildi.

Bazı öğelerin beyaz belge sayfasıyla aynı renkte olmasından dolayı seçilmesinin zorlaştığını fark eden Google, araç çubuğu ve yorumlar gibi öğeleri daha koyu tonlara çevirdi.

Paylaş düğmesi ise biraz daha yuvarlak bir forma büründü.

Google sadece tasarımı değiştirmekle kalmadı. 3. parti uygulama entegrasyonu da yapacak. Smart Chips’le dökümanlara 3. parti uygulamalar eklenebiliyor.

Google Drive Gmail’e benzedi

Google Drive - Search chips let you filter by criteria to help you find files faster.
Google Drive – Search chips let you filter by criteria to help you find files faster.

Google Drive ise Gmail’e benzedi. Menülerde köşeler yuvarlatıldı. My Drive gibi bölüm başlıkları büyüdü, satır ayırıcılar ise kaldırıldı. Yeni filtreler eklendi. Arka planda açık mavi rengi var.

İşlevsellik açısından ise bir dosyanın üstüne gelip sağ tıkladığınızda hızlı menü karşınıza çıkıyor. Paylaşmak, indirmek ya da ismini değiştirmek buradan da mümkün oluyor. Ayrıca birden fazla dosya seçildiğinde paylaşma, indirme, taşıma ve kaldırma gibi işlemleri topluca yapmanızı sağlayacak bir çoklu seçim araç çubuğu da ekledi.