Kategoriler
Genel

Google Ads reklamları için ek %5 ücret geldi

Google Ads UK, Avusturya ve Türkiye’de %5 hizmet payı koydu. %15 stopaj ile birlikte Türkiye’de reklam vermenin maliyeti %20 oldu.

Google reklamlarında(Google ADS) 1 Kasım 2020 itibariyle faturalara %5 ek maliyet(Turkey Regulatory Operating Costs) geleceği Google tarafından açıklandı.

Açıklamada; “Türkiye’deki düzenlemelere uymanın karmaşıklığı ve maliyetindeki önemli artışlar nedeniyle Yasal İşletme Maliyetleri eklenmektedir” şeklinde bir ifade kullanıldı.

Gönderilen bilgi maili tam olarak aşağıdaki gibi:

Değerli Müşterimiz,
Google, 1 Kasım 2020’den itibaren geçerli olmak üzere Birleşik Krallık, Türkiye ve Avusturya’da yayınlanan reklamlar için yeni ücretler almaya başlayacaktır.
Yeni ücretler
Belirli ülkelerde yayınlanan reklamlar için, 1 Kasım 2020’den sonra kesilecek fatura veya ekstrelerinize yeni bir ücret eklemeye başlayacağız:
• Türkiye’de yayınlanan reklamlar: Faturanıza veya ekstrenize %5 Yasal İşletim Maliyeti eklenecektir
• Avusturya’da yayınlanan reklamlar: Faturanıza veya ekstrenize %5 Avusturya DST Ücreti eklenecektir
• Birleşik Krallık’ta yayınlanan reklamlar: Faturanıza veya ekstrenize %2 BK DST Ücreti eklenecektir
Yasal İşletim Maliyetleri, Türkiye’de yasal düzenlemelere uymanın getirdiği maliyet ve karmaşıklığın önemli ölçüde artması nedeniyle eklenmektedir. Avusturya ve Birleşik Krallık’ta DST ücreti, bu ülkelerdeki yeni dijital hizmet vergilerinden kaynaklanmaktadır.
Ücret değişikliklerinin daha ayrıntılı açıklamasını inceleyebilirsiniz. Bununla birlikte, sizin için geçerli olabilecek en önemli değişiklikler şunlardır:
Google Ads aracılığıyla satın alınan reklamlar
• Bunlarla ilgili ücretler, faturanızda veya ekstrenizde her ülke için ayrı bir satır öğesi olarak gösterilecektir. Bu ücretleri Google Ads hesabınızın “İşlemler” bölümünde de görebilirsiniz. Yukarıda belirtilen ülkelerde yayınlanan reklamlar için sizden ücret alınacaktır.
• Ülkenizde geçerli olan vergiler (satış vergisi, KDV, GST veya QST gibi) varsa bunlar yeni ücretlere de uygulanabilir.
• Aylık faturalandırma veya otomatik ödeme yöntemiyle ödeme yapıyorsanız bu ücretler hesap bütçenize ilave olarak eklenecektir. Örneğin, hesap bakiyeniz €100 ise ve Avusturya’da yayınlanan reklamlar için €5 Avusturya DST Ücreti tahakkuk ederse size €105 fatura edilir (ülkenizde geçerli olabilecek satış vergisi, KDV, GST veya QST gibi bir vergi varsa bunlar da eklenir).
Hesap bütçenizi ayarlama hakkında daha fazla bilgi edinin
• Manuel ödeme yöntemiyle ödeme yapıyorsanız bu ücretler, ödemenizin tamamı harcandıktan sonra alınabilir. Açık bakiyeniz kalabilir. Böyle bir durumda söz konusu bakiye, sonraki ön ödemenizden otomatik olarak düşülür. Örneğin, Türkiye’de yayınlanan reklamlar için 5 TL Yasal İşletim Maliyeti tahakkuk ederse ve 100 TL’lik yeni bir ödeme yaparsanız reklam göstermek için 95 TL (100 TL – 5 TL) krediniz olur ve kullanılabilir bakiyeniz 95 TL olarak görünür.
Ülkelere özel ücretler hakkında daha fazla bilgi edinin
Teşekkür ederiz,
Google Payments Ekibi