Kategoriler
Tech

Google 25. doğum günü

1998 yılında kurulan Google’ın bugün doğum günü, Google bu günü yine özel bir Doodle ile kutladı.

Bugünün Google Doodle’ı, doğum günü çünkü bugün Google’ın 25. doğum günü.

Bugünkü Doodle Google’ın 25. yılını kutluyor. Google’da geleceğe odaklanmış olsak da doğum günleri aynı zamanda düşünme zamanı da olabilir. 25 yıl önce nasıl doğduğumuzu öğrenmek için anılar arasında bir yürüyüşe çıkalım…

Kader ya da şans eseri, doktora öğrencileri Sergey Brin ve Larry Page, 90’ların sonlarında Stanford Üniversitesi’nin bilgisayar bilimleri programında tanıştılar. Kısa sürede benzer bir vizyonu paylaştıklarını anladılar: World Wide Web’i daha erişilebilir bir yer haline getirmek. İkili, daha iyi bir arama motoru için bir prototip geliştirmek amacıyla yurt odalarından yorulmadan çalıştı. Projede anlamlı bir ilerleme kaydettiklerinde, operasyonu Google’ın ilk ofisine, yani kiralık bir garaja taşıdılar. 27 Eylül 1998’de Google Inc. resmi olarak doğdu.

1998’den bu yana pek çok şey değişti – bugünkü Doodle’da görülen logomuz da dahil – ancak misyon aynı kaldı: Dünyadaki bilgileri düzenlemek ve evrensel olarak erişilebilir ve kullanışlı hale getirmek. Dünyanın her yerinden milyarlarca insan arama yapmak, bağlantı kurmak, çalışmak, oyun oynamak ve çok daha fazlası için Google’ı kullanıyor!

Geçtiğimiz 25 yılda bizimle birlikte geliştiğiniz için teşekkür ederiz. Geleceğin bizi nereye götüreceğini birlikte görmek için sabırsızlanıyoruz.

Doodle: Google’s 25th Birthday! – google.com/doodles/googles-25th-birthday

Google’ın 25 yılı — ve geleceğe bir bakış

Yirmi beş yıl önce, büyük ve küçük soruların yanıtlarını bulmanıza yardımcı olmak için Google Arama’yı başlattık. Doğum günümüzü kutlarken, ürünlerimizin son 25 yılda otomatik tamamlamadan üretken yapay zekaya kadar nasıl geliştiğine ve yanıt arayışımızın önümüzdeki çeyrek yüzyılda nasıl daha da fazla ilerleme sağlayacağına bir bakalım.

25 yıllık merak için teşekkürler
Google’ın doğum gününü özel bir Doodle ve Arama’daki bazı sürprizlerle kutluyoruz ve kullanıcılarımıza bizi ileriye taşıyan soruları için teşekkür ediyoruz. blog.google/inside-google/life-at-google/google-at-25-collection

Paylaşan: @google
Threads'de gör
Paylaşan: @google
Threads'de gör
Paylaşan: @google
Threads'de gör

Google blogunda 25 yılın ardından bir soru/quiz oluşturmuş, buradan Google ile ilgili bilgilerinizi test edebilirsiniz: http://goo.gle/3LB61kp.

Google’ın kuruluşu

Google’ın kuruluşu 1996 Ocak ayında Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi’nde doktora öğrencileri olan Larry Page ve Sergey Brin’in araştırma projesiyle başladı. Google siteler arası ilişkilerin analizi konusunda çok daha elverişli iki sistem kuramı ortaya koydu. Bu yeni teknolojiye PageRank adı verildi, bu sisteme göre sayfa dizinlerinin orijinal site ile olan bağlantı dönüşümleri belirlenerek; siteler, gösterilen ilgiye göre sıralanıyordu.

Page ve Brin yeni oluşturdukları arama motoruna ilk olarak “BackRub” ismini koymuştu. Ancak daha sonra, “googol” sözcüğü üzerinde orijinal bir imla değişikliği yapılarak, bu arama motoru Google olarak adlandırıldı. Google arama motoruyla insanlara büyük bir bilgi kaynağının sunulduğunu belirtmek için bu isim konulmuştu. Çünkü googol on üzeri yüz rakamını ifade ediyordu. Başlangıçta Google; Stanford Üniversitesi’nin alt-alan adı olarak google.stanford.edu alan adını kullandı.

Google’ın bugün kullandığı alan adı 15 Eylül 1997’de etkinleştirdi ve 4 Eylül 1998’de Google şirketi resmen kuruldu. Şirket merkezi arkadaşları Susan Wojcicki’nin Menlo Park, Kaliforniya’da bulunan garajı olarak belirlendi. Stanford Üniversitesi’nde doktora yapan bir öğrenci olan Craig Silverstein, ilk çalışan olarak işe alındı.

Google.com, dünyada en çok ziyaret edilen web sitesidir. Bir yıl önceki rakam olan 931 milyon tekil ziyaretçi sayısındaki yüzde 8,4’lük bir artışla, 2001 Mayıs ayında Google’ın tekil ziyaretçi sayısı ilk kez 1 milyarı geçmiştir.