Kategoriler
Genel

Getir, n11’i satın aldı

Getir, bugün yapılan açıklamaya göre n11’i tümüyle satın aldı.

Türkiye’nin en büyük girişimlerinden olan Getir, daha önce n11’in yüzde 33 hissesini elinde bulundurmaktaydı, geçtiğimiz günlerde kendine ait olmayan diğer hisselerini de satın alarak n11’in tek sahibi oldu.

Getir şirketinin kurucusu Nazım Salur, bugün Twitter’dan: “Getir olarak geçen yıl üçte bir hissesini alarak ortak olduğumuz n11’in diğer hisselerini de aldık. n11’i kurup büyüten ortaklarımız Doğuş Grubu ve SK Holdings’e bugüne kadar yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür ediyorum. Yeni bir n11 yakında.” şeklinde bir paylaşım yaptı. Bu konuda geçtiğimiz yıl içerisinde yapılan resmî açıklamada şunlara yer verilmişti: “Rekabet Kurumu’nun onayı sonrası Getir, sermaye artırımı ile n11’e ortak olurken şirketin yönetiminden de sorumlu olacak. Hem yurt içinde hem de yurt dışında hızlı büyümesini sürdüren Getir, geçtiğimiz yılın ağustos ayında n11 için ortaklık görüşmelerini başlatmıştı. Geçtiğimiz haftalarda ise Rekabet Kurumu, n11 hisselerinin bir kısmının sermaye artırımıyla satın alınması işlemine onay verdi. Mart 2013’te Doğuş Holding A.Ş. ile Güney Kore’nin en büyük gruplarından SK Planet Co. Ltd. ortaklığında kurulan n11’de mevcut ortaklar şirkette kalmaya devam ederken, Getir şirketin yönetim kontrolünden de sorumlu olacak. 20 milyondan fazla ürün ve 270 binden fazla kayıtlı iş ortağını 23 milyondan fazla kullanıcıyla buluşturan n11’e yapılan yatırım, Getir’in şimdiye kadar Türkiye’de hayata geçirdiği en büyük satın alma yatırımı oldu.

Getir olarak geçen yıl üçte bir hissesini alarak ortak olduğumuz @n11com’in diğer hisselerini de aldık. @n11com’i kurup büyüten ortaklarımız @dogusgrubu ve SK Holdings’e bugüne kadar yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür ediyorum. Yeni bir @n11com yakında.

Sadece Türkiye’de yurt dışında da büyüyen Getir, Türkiye’nin en değerli şirketleri arasında yer alıyor. Halen bilmeyenler için firma Türkiye’nin ilk Unicor’u konumunda da bulunuyor. Unicorn girişimlerin ya da şirketlerin özelliği değerlerinin 1 milyar dolar veya daha fazla olması.