Kategoriler
Ivır zıvır

O küfür başka bu küfür başka

Tabu demek ne kadar doğru bilemiyorum ama sorunlu bir konu, küfür. Ben hep insan için çok faydalı olduğunu düşündüğümü belirttiğim şu küfür konusuna biraz barnak bastım. Psikologlar ve ilaç firmalarının bu konuda lobisi olduğunu bile düşünüyorum, modern insana rahatlama fırsatı vermemek, depresyon ilaçlarını satmak için bir tezgah olabilir.

o küfür başka bu küfür başka


Diğer ülkeleri maalesef imkanım yok bilmiyorum ama bizde “küfür etmek” “küfürlü konuşmak” nasıl olmuş ise olmuş neredeyse “büyük günah”, “çok ama çok büyük ayıp” gibi algılanır hale gelmiş. Halbuki ben dedelerden bilirim mesela benim her ili dedemin ağzından küfür eksik olmazdı, ota, baka, çaya, kahveye, yerdeki taşa bile küfür ederdi nur içinde yatsın rahmetli, buna karşılık taktir Allah’ın dini bütün bir Müslümandı kendisi elhamdurillah.

Gel gelelim Kuran’ı Kerim’de “küfür(kefere)” olarak geçen ayetlerdeki manayı anlamamış, eksik duymuş kişilerce bizim günlük hayatta ağzımızdan çıkan, bazısı hakaret de olabilen, bazısı değil küfürlü konuşmalarımıza mukaddes kitaptaki anlamı yapıştırma gayesi, beni benden aliii.

O küfür başka bu küfür başka.

Küfürlü konuşan bir kişinin hakaret ettiğini söyleyemezsiniz, yani her küfür hakaret olmayabilir. Çünkü hakaret eylemi karşı tarafın da olmasını gerektiren bir şeydir, eğer bir insana(kurum vs. da olur) küfür ediyorsanız mesela “senin ben mnkoyim götoş” derseniz bu hakaret oalbilir, ama “mnkym bu gün ne boktan geçti” diye konuşuyorsanız, sohbet ediyorsanız uygun ortamda arkadaşlarınız arasında bu hakaret değildir elbette.

Öte yandan Kuran’ı Kerim’de bashedilen küfür(kefere), aynı olmasada şirk’e yakın bir mana taşır, kullanım anlamaları ile “örtmek”, “Nimete nankörlük; nimeti, esas sahibinden bilmemek”, “İdaraki kapatmak” olarak geçer. Literatürde yani semavi dinlerin hepsinde anlamı Allah’ın peygamber vasıtası ile getirdiği şeylere veya buna benzer dini esasları inkar etmek, yalanlamak, farklı olduğunu iddia etmek gibi anlamları vardır. Benim minik beynim ancak bu kadarını buraya aktarabilir, burada tek amacım merak ettirmek, araştırılmasını sağlamak, hatalar ve yanılgılar biz insanlar içindir.

Küfür(kefere) için ayet:
Şüphe yok ki, inkar edenleri, (başlarına gelecekle) uyarsan da uyarmasan da birdir, inanmazlar.” (Bakara 2/6) -Diyanet.
Şirk için ayet:
Allah kendine ortak koşulmasını asla bağışlamaz. Bundan başkasını dilediği kimse için bağışlar. Kim Allah’a ortak koşarsa büsbütün sapıtmıştır.” (en-Nisâ 4/116). -Diyanet.

Özet geç piç

O küfür başka bu küfür başka kardeş.
Özetlersem, küfürlü konuşuyor diye bir insanı kötü görüyorsanız rica edeceğim Allah’ın verdiği bu kısa ömrü boşa harcamayalım, okuyalım doğrusunu kendimiz öğrenelim, soralım soruşturalım.

Nihayet

Şu yazdıklarımı okuduysanız gerçekten, benden koca bir NAH’ı hak ettin amk.

Ha dur yolcu, bak sen okumadıysan şimdi “NAH yazdı bu vay kafir, vay pislik herif” dersin, okumadıysan sana NAH mah yok arkadaşım, sana ancak saygılarımı sunarım.

Çok gereksiz bir yazıydı amk. Napim, elanktirikler de kesik zaten canım çok sıkkın.