Kategoriler
Hayattan

Bu köye erkekler giremez

Bu köye erkekler giremez Helal olsun bu kadınlara dedirten bir haber okudum bu sabah. Eşlerinden, babalarından şiddet gören ve tecavüz mağduru olan kadınların hikayesi bu. Nagusi Lokemu adlı kadın tecavüze uğramış ve eşi tarafından bu mağduriyete rağmen suçlu bulunmuş, üstüne üstlük birde kocasından şiddet görmüş. Etrafındaki bu şiddete maruz kalan kadınları toplayarak Kenya’nın boş bir arazisinde bir köy kurmaya karar vermiş. Önce bu köy bürokratik engellerle uğraşmış ama sonra devlet kabullenmiş bu durumu.
Sadece kadınların yaşadığı bu köy şuanda hem hayvancılıkla ve hayvanlardan elde edilen süt ve süt ürünlerinin satımıyla hayatına devam ediyor. Ayrıca Avrupa Birliği ülkelerinden de yardım alıyorlar.

Onlara cinsel ihtiyaçlarını nasıl karşıladıklarını sorunca “erkeklerin canı cehenneme” diyorlarmış. E, n’apsın kadınlar? Şiddet, tecavüz. İğrenmişler demek ki erkek cinsinden. Helal olsun bacılarıma, zulmüne katlanmamış, kendi hayatlarını kurmuşlar. Ve bu köye erkeklerin girmesi yasakmış.