Kategoriler
Genel

En ilginç fobiler

Yok artık dedirtecek 7 enteresan fobi, fobilerle yaşamak. Fobi nedir?

Fobi, belirli bir nesneye, hayvana, duruma veya olaya karşı yoğun ve mantıksız bir korkudur. Fobiler, kişinin günlük hayatını önemli ölçüde etkileyebilir ve kaçınmaya çalıştığı durumlardan kaçınmasına neden olabilir.

Fobiler, iki ana kategoriye ayrılır:

 • Özgül fobiler: Belirli bir nesneye, hayvana, duruma veya olaya karşı duyulan korkudur. Örneğin, örümcek korkusu, yükseklik korkusu, kapalı alan korkusu ve kan korkusu.
 • Sosyal fobiler: Başkalarının önünde konuşma, yemek yeme veya başka bir aktivite yapma gibi durumlarda duyulan korkudur.

Fobiler, aşağıdaki belirtilerle kendini gösterebilir:

 • *Kalp çarpıntısı
 • *Terleme
 • *Titreme
 • *Boğulma hissi
 • *Bayılma hissi
 • *Anksiyete
 • Kaçınma davranışları

Fobiler, genetik, çevresel ve psikolojik faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklanabilir.

Fobiler, psikoterapi ve ilaç tedavisi ile tedavi edilebilir. Psikoterapi, kişinin korkusunu anlamasına ve onunla başa çıkmanın sağlıklı yollarını öğrenmesine yardımcı olur. İlaç tedavisi, anksiyeteyi azaltmaya yardımcı olabilir.

Fobiler, toplumda yaygın olarak görülen bir sorundur. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, dünya nüfusunun yaklaşık %12’si fobiden muzdariptir.

Fobiler hakkında kısa bilgi:

 • Fobi, belirli bir nesneye, hayvana, duruma veya olaya karşı yoğun ve mantıksız bir korkudur.
 • Fobiler, kişinin günlük hayatını önemli ölçüde etkileyebilir.
 • Fobiler, iki ana kategoriye ayrılır: özgül fobiler ve sosyal fobiler.
 • Fobiler, aşağıdaki belirtilerle kendini gösterebilir: kalp çarpıntısı, terleme, titreme, boğulma hissi, bayılma hissi, anksiyete, kaçınma davranışları.
 • Fobiler, genetik, çevresel ve psikolojik faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklanabilir.
 • Fobiler, psikoterapi ve ilaç tedavisi ile tedavi edilebilir.

En ilginç 7 fobi

Bildiğiniz gibi insan psikolojisini, sosyal hayatını etkileyen bir sürü fobi var. Fobilerle yaşamak ise kimi zaman daha zor olabiliyor. Özellikle de günlük hayatın olağan detaylarına karşı fobiniz varsa!

Numerofobi

Sadece matematiksel açıdan değil, rakam içeren her türlü veriyle karşılaşınca korku duyanlar var. Rapor hazırlama, istatistik çıkarma gibi konularda geriliyor, her şeyi yanlış yapacağınızı düşünüyorsanız sizin de numerofobinizin olması büyük bir ihtimal (merak etmeyin yüzde vermeyeceğiz!).

Numerofobi

Aritmofobi, matematik kaygısı – https://tr.wikipedia.org/wiki/Aritmofobi

Globofobi

Herhangi bir doğum günü kutlamasında ya da yılbaşı partisinde balonları görünce geriliyor musunuz? O balonlar bir şekilde patlar ya da patlatılır diye korkuyor musunuz? Yalnız değilsiniz. Oprah Winfrey bile bu fobiden muzdaripmiş.

Globofobi

Balon korkusu – https://tr.wikipedia.org/wiki/Globofobi

Hippopotomonstrosesquippedaliofobi

Adından asla anlaşılmayacak üzere uzun kelimelere karşı duyulan korku. Çekoslavakyalılaştıramadıklarımızdan mısınız ya da Afyonkarahisarlılaştırabildiklerimizdenmişsinizcesine gibi tekerlemelerden geriliyorsanız hemen bir sonraki maddemize geçmenizi öneririz.

Sesquipedalofobi

Uzun Sözcük Korkusu – https://tr.wikipedia.org/wiki/Hippopotomonstrosesquippedaliophobia

Nomofobi

Cep telefonunuzla bütünleşik bir hayat mı yaşıyorsunuz? Telefonunuz elinizde ya da anında ulaşabileceğiniz yakınlıkta olmadığında geriliyor musunuz? Bağımlılıklar arasına giren cep telefonu bağımlılığının bir sonucu olarak bu fobiyi yaşıyor olabilirsiniz. Tahminimizce şu an bu satırları cep telefonunuzdan okuyorsunuz…

Nomofobi

Kaynak: Cep Telefonu Bağlantısını Kaybetme Korkusu – https://tr.wikipedia.org/wiki/Nomofobi

Alektorofobi

Kediden, köpekten korkan birçok tanıdığınız vardır… Peki ya tavuktan korkan birilerini tanıyor musunuz? Eğer cevabınız evetse o tanıdığınızın alektorofobisi olduğunu bilmelisiniz…

Alektorofobi

Ornitofobi – https://tr.wikipedia.org/wiki/Ornitofobi

Fobofobi

Korkmaktan korkmak… Belirli bir uyarandan değil de onun hissettireceği korkuyu duymaktan duyulan korku diye açıklamaya çalışsak?

Fobofobi

Işık hassasiyeti – https://tr.wikipedia.org/wiki/Fotofobi

Plutofobi

Para, zengin olmak, varlıklı insanlar… Bunlardan korkuyorsanız plutofobiniz var demektir.

Plutofobi

Para korkusu – https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_phobias

Fobilerden uzak, sağlıklı günler dilerim.