Kategoriler
Tech

Bir web sitesinin geçmişini görmek

Herhangi bir web sitesinin geçmişini, yıllar önceki halini görmek archive.org’un Wayback Machine uygulaması ile mümkün, o site kapanmış olsa bile.

Bir web sitesinin geçmişini merak ediyor olabilirsiniz, acaba bu web sitesi eskiden nasıl görünüyordu içeriği neydi, nasıldı?

Merakınızı Internet Archive sitesinin Wayback Machine uygulaması giderebilir. Internet Archive dünyanın en büyük dijital arşivi neredeyse her konuda her şey var, oyunlar, filmler, belgeler vs. inanılmaz bir deniz bir derya gez gez bitmiyor.

Bir web sitesi şu an kaplı olsa bile o sitenin geçmişte nasıl olduğunu görmek için Wayback Machine uygulamasını kullanabiliriz, iOS, Andorid uygulamaları olduğu gibi Chrome, Safari ve Firefox eklentileri de mevcut. Ayrıca direk web sitesine girerek de kullanabilirsiniz: https://archive.org/web/

Örneğin Google 1998 yılında resimde gördüğünüz gibiydi ve adresi http://google.stanford.edu/ şeklindeydi.

Wayback Machine, kâr amacı gütmeyen İnternet Arşivi’nin bir girişimidir ve dijital biçimde İnternet siteleri ve diğer kültürel eserlerden oluşan bir dijital kitaplık oluşturur. Çalışma mantığı; kullandığı robot ile siteleri tarayıp içerdiği tüm materyalleri ve sayfanın kendisini arşivine kaydetmek şeklinde özetlenebilir.

Ekstra bir bilgi olarak, web sitenizi veya herhangi bir web sitesinin şu anki durumunu arşivlemek, kaydetmek isterseniz https://web.archive.org/save/ bağlantısını kullanabilirsiniz.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Bir web sitesinin geçmişini görmek başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.