Kategoriler
Genel

5 akıllı çalışma tekniği

Akıllı çalışmak için bildiğim teknikleri paylaştım.

Akıllı çalışmak için bildiğim teknikleri paylaştım. Sizin de benzer akıllı çalışma teknikleriniz varsa benimle paylaşın.

Bildirimleri kapatın

Sosyal medya, mesajlaşma ve hatta sadece bildirim sesi gibi dikkat dağıtıcı unsurların işte düşük üretkenliğin 1 numaralı nedeni olduğu kanıtlanmıştır. Çalışacağınız belirli bir süreye karar verin ve o süre içerisinde çalışırken dikkatinizin dağılmaması için telefonunuzu kapatın/uçak moduna alın.
Günlük olarak sadece bunu uygulamak bile odaklanmanızı ve üretkenliğinizi arttıracaktır.

Pomodoro tekniğini kullanın

Pomodoro Tekniği, 1980’lerin sonunda Francesco Cirillo tarafından geliştirilen bir zaman yönetimi yöntemidir. Teknikte, iş geleneksel olarak 25 dakika uzunluğunda, kısa molalarla ayrılır. Bunun içinse zamanlayıcı kullanılır. Araştırmalar, işi parçalar halinde çalışmanın işteki verimliliği artırdığını gösteriyor. Çalışmanızı 20-25 dakikalık işe bölün ve ardından 5-10 dakika dinlenin. Çalışma zamanında, SADECE odak noktanız BİR ŞEYİ halletmek olsun. Uçak moduna alın ve 25 dakika odaklanın. Zaman geçtikten sonra, fiziksel olarak hareket etmeye ara verin, kısa bir dinlenin ve bir sonraki Pomodoro parçası için hazırlanın. Genellikle 25 dakikalık 4 seanstan sonra 30-50 DK. İçin daha uzun bir mola planlamak en iyisidir.

Outsourcing edin

Güçlü yönlerinizi bulun ve onlara odaklanın. Zayıf alanlarınızı bulun, belirleyin ve o konuda güçlü olan kişiyi bulup o iş ona atayın(Outsourcing). Örneğin, işletmeniz için metin yazarlığı konusunda gerçekten iyisiniz, ancak tasarım sizin zayıf noktanızdır. Vaktinizi DAHA FAZLA yazı yazmaya ayırın ve tasarımları yapacak doğru kişiyi bulun. Bu, daha kısa sürede daha fazlasını elde etmenize ve EN YÜKSEK KALİTEYİ korumanıza yardımcı olacaktır.

Hedefleme de mantıklı olun

Bir günde 20 görevi bitirmeyi hedeflemek muhtemelen KALİTEYE odaklanamadan işinizin çoğunu ertelemenize neden olacaktır. Her gün 6 belirlenmiş şeyden fazlasını bitirmeyi hedeflemeyin. Gün için bu 6 maddeyi bitirene kadar çalışın. Tamamlamadığınız görevler her zaman bir sonraki güne taşınacaktır. Yani 4 görevi tamamladıysanız, ertesi gün için yalnızca 4 tane daha ekleyebilir, listenizi bir seferde 6 görevle TEMİZ tutabilirsiniz.

Önceden planlayın / Formül

Planlama için aşağıdaki formülü kullanın.

İş Planlama Formülü
İş Planlama Formülü
*AcilAcil Değil
ÖnemliHemen Yap!Planla!
Önemli DeğilBaşkasına ata!Yapma!
planlama formülü.

Benim bildiklerim bu kadar, iyi çalışmalar.