Kategoriler
Genel

Vampir testi ile hayatınızdaki zehirli insanları bulmak

Hayatınızdan zehirli insanları bulmak ve ortadan kaldırmak için “vampir testi”ni kullanın.

Kusurlu ama önemli bir ilişkiye bağlı kalmalı mı, projelendirmeli veya ondan vazgeçmeli misiniz? İşte bir yolu.

Zehirli insanlar böcekler gibidir, milyonlarca farklı biçimde gelirler. Dedikodular, saçmalıklar, duygusal vampirler, hassas ruhlar kılığına giren gizli narsistler ve “toksik pozitifliğin” satıcıları vardır. Bu kısa alt türler listesinden bile tahmin edebileceğiniz gibi, bazılarını tespit etmek diğerlerinden daha kolaydır.

Ama hepsi zararlıdır. Araştırmalar, öfke, kinizm ve olumsuzluğun sadece zihinsel sağlığınız değil, fiziksel sağlığınız üzerinde de somut ve ölçülebilir etkileri olduğunu gösteriyor. Zehirli insanlarla vakit geçirmek kelimenin tam anlamıyla ömrünüzü tüketebilir, kısaltabilir.

Öyleyse, bu karmaşık zehir sınıflandırmasını nasıl kesip atarsınız ve hangi arkadaşların ve meslektaşların (hepimiz gibi kusurlu ve bazen can sıkıcı olsalar da) etrafta tutmaya değer olduğunu ve hayatınızdan kimleri ciddiye almayı düşünmeniz gerektiğini tam olarak nasıl anlayacaksınız? Sanatçı ve yazar Austin Kleon’un blogundaki yeni bir gönderi, canlandırıcı derecede basit bir test sunuyor.

Bir vampir nasıl belirlenir

Bir sanatçı olarak, Kleon’un ‘vampir testini’ açıklamak için görsel sanatlardan yararlanması şaşırtıcı değil. Aşağıdaki kitabının sesli versiyonundan alıntıda açıkladığı gibi, the audio version of his book, Steal Like an Artist, Pablo Picasso sadece bir dahi, aynı zamanda prototip bir duygusal vampirdi.

Picasso’nun biyografi yazarı John Richardson , büyük ressamın “arkadaşlarının fikirleriyle olduğu kadar enerjileriyle de yakınlaşmayı” alışkanlık haline getirdiğini yazdı. “Picasso’nun şirketinde geçirdiği zevkli bir günün ardından, orada bulunanlar kolektif sinirsel yorgunluktan mustarip olma eğilimindeydiler. Picasso enerjilerinden vazgeçmişti ve stüdyosuna gidip bütün geceyi burada geçirecekti.

Sonuç, Picasso için Guernica gibi başyapıtlar ve arkadaşlar ve sanatçılar için çok fazla tükenmiş ve kaybedilmiş canlılıktı. Kleon, Picasso gibi vampirlerin bazen büyüleyici zehirliliğinin kurbanı olmaktan kaçınmak için okuyucularına bir ilişkinin zaman ayırmaya değer olup olmadığını belirlemek için “vampir testi” uygulamasını tavsiye ediyor.

Bu basit testin işe yaramadığını söyleyen Kleon, “Biriyle takıldıktan sonra kendini bitkin ve tükenmiş hissederse, o kişi vampirse. Biriyle takıldıktan sonra hala enerji dolu hissediyorsan o kişi vampir değildir” diye açıklıyor Kleon. Sadece insanlar için çalışıyor. “Bunu işlere, hobilere, yerlere vb. uygulayabilirsiniz” diye ekliyor.

Kleon, yumuşak kalpli olanlar için önemli bir hatırlatmayla bitiriyor: “vampirler tedavi edilemez. Kendinizi bir vampirin huzurunda bulursanız … onu hayatınızdan sonsuza kadar çıkarın.

Aşağıdaki ilgili tam alıntıya veya kitabın tamamına buradan göz atabilirsiniz. 

Via: https://austinkleon.com/2020/12/08/the-vampire-test/

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.