Kategoriler
Genel

Nutuk 93 Yaşında

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yıllar süren emeğiyle, tarihimizi aydınlatmak ve geleceğimize ışık olmak için yazdığı; #Nutuk93yaşında

1927 Yılının Haziran ayının sonunda, 19 Mayıs 1919’dan beri 8 yıldır gitmediği İstanbul’a giderek, 30 Eylül’e kadar Nutuk/Söylev üzerine çalışan Mustafa Kemal, 15 Ekim 1927 Cumartesi günü TBMM salonunda toplanan Cumhuriyet Halk Partisi Kongresinde Nutuk’u okumaya başlamıştır. Bugün Nutuk 93 yaşında.

Nutuk, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin; nereden başlanıp, hangi olumsuz koşullar altında, hangi engel ve aşamalardan geçilerek nasıl kurulduğunu, belgelerle anlatan anıtsal bir kitaptır.

Bu nedenle günümüzde ve gelecekte Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş tarihini öğrenmek isteyen herkesin ilk başvurması gereken eser, Nutuk’tur.

Nutuk’u hem e-kitap olarak okuyabilir hem isterseniz bu video serisinden veya aşağıdaki videodan da dinlemeniz mümkündür.

NUTUK | Mustafa Kemal ATATÜRK | Sesli Kitap

TDK’nın Nutuk Veritabanı çok kullanışlı ve güzel bir kaynaktır http://www.tdk.gov.tr/nutuk-veri-tabani/

Nutuk’un seli MP3 formatında tanıtımı:

Diğer bir video seçeneği https://www.youtube.com/watch?v=Cfhha2otoyw

Şahsen ben Nutuk’u tam olarak hiç okuyup bitiremedim ancak belli kısımlarını tam olarak okudum ve tamamını birkaç kez dinledim, müthiş bir tarihi kaynak. Hatta genel anlamda Atatürk’ün kurduğu devletin halkına hesap vermesi gibi dahi görülebilir çok detaylıdır.

Nutuk’un ilk basımı Wikipedia’da mevcuttur https://tr.wikipedia.org/wiki/Dosya:Nutuk.pdf

wolkanca.com’da Nutuk 93 Yaşında veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Nutuk 93 Yaşında için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.