Kategoriler
Tech

Gmail ile gizli e-posta göndermek

Hassas bilgileri, yetkisiz erişimden korumak için ileti ve ekleri, Gmail’in gizli modunu kullanarak gönderebilirsiniz.

Gmail’in yeni sayılabilecek ve pek bilinmeyen özelliği de “gizli e-postalar”, aslında gizli değil sadece gönderilen e-posta ve ekleri koruma altına alınıyor.

Bu özelliği denemek için e-posta gönderim ekranında görünen şu aşağıdaki butona dokunmanız ve seçenekleri belirlemeniz yeterli:

gmail gizli eposta

Eğer gizli eposta seçeneklerinden “sms kodu” seçeneğini belirlerseniz emaili açacak kişiye bir sms kodu gider ve ancak o kodla emaili açabilir.

Ayrıca gönderilen emailin süresini belirleyebiliyorsunuz, 1 gün seçerseniz gönderdiğiniz email sadece 1 gün için kullanılabilecek sonrasında kendini imha edecek. Elbette ekleri de dahil.

Gizli e-postaları gönderme ve açma
Gizli e-postaları gönderme ve açma – Gmail

Daha fazla bilgi için:

Gizli e-postaları gönderme ve açma
Hassas bilgileri, yetkisiz erişimden korumak için ileti ve ekleri, Gmail’in gizli modunu kullanarak gönderebilirsiniz. İletiler için bir son kullanma tarihi belirlemek veya erişimi istediğiniz zaman iptal etmek için gizli modu kullanabilirsiniz. Gizli iletinin alıcıları için iletiyi yönlendirme, kopyalama, yazdırma ve indirme seçenekleri devre dışı olacaktır.

Not: Gizli mod, alıcıların e-postalarınızı yanlışlıkla paylaşmasını önlemeye yardımcı olsa da, alıcıların ileti veya eklerinizin ekran görüntülerini almasını ya da fotoğraflarını çekmesini engellemez. Bilgisayarlarında kötü amaçlı programlara sahip olan alıcılar, ileti veya eklerinizi kopyalama ya da indirme imkanına sahip olabilir.

https://support.google.com/mail/answer/7674059?hl=tr&ref_topic=7065107