Kategoriler
Tech

Bir web sitesinin kullandığı tüm teknolojileri görmek

Bir web sitesinin kullandığı tüm teknolojileri görmek için BuiltWith kullanmak yeterli.

Herhangi bir web sitesine girdiğinizde acaba bu web sitesini yaparken hangi teknolojileri kullanmışlar diye merak ediyorsanız BuiltWith web sitesinin hemen hemen her şeyini size gösterebiliyor. Örneğin hangi yazılım dilini, hangi scripti, hangi uygulamalarıi eklentileri vb. kullanmış tek sayfada size özet olarak sunuyor.

BuiltWith Technology Lookup isimli web sitesinin bir Chrome uzantısı da mevcut, bu uzantı ile siteleri incelemek hem eğlenceli hem basit.

Örnek olarak bizim bu web sitesinin kulandığı teknolojileri şu sayfadan görebilirsiniz https://builtwith.com/wolkanca.com

Sitenin kullandığı teknolojilerin bir arşivini tutan BuiltWith, şu an kullanılan ve daha önce kullanılmış şu an kullanılmayan teknolojileri de göstermekte.

Daha birçok teknolojinin istatistiği, kullanım grafiği gibi özellikleri bulunan sitenin ücretli üyelik seçeneğinde de ekstra özellikleri keşfedebilirsiniz ki denedim eğlenceliydi, güncel web teknolojileri konusunda bir hayli ek bilgi sahibi oldum.

Bir minik ama önemli bilgi vermek isterim, Relationship Profile sekmesinden sitelerin kullandığı Google Analytics verilerini incelerseniz şayet ilgili sitenin kullandığı GA koduna sahip olan hesabın başka hangi sitelerde kullanıldığını yani Google Analytics mülkünün sahibinin diğer sitelerini de keşfedebilirsiniz 🙂 Bir sitenin hangi siteler ile ilişkili olduğunu bu şekilde keşfetmek müthiş. Bu enteresan bilgiyi de başka bir yerde bulmanız pek olası değil, bu sebeple rica ederim 🙂 Takipte kalın.

Sevgiler.