Kategoriler
Eğlence

Barbie filmi ABD’de rekor kırdı

ABD gişelerinde Kara Şövalye’nin rekorunu kıran bir film; Barbie.

Daha önce Christopher Nolan’ın Kara Şövalye filminin ilk gün hasılat rekorunu kıran Barbie, yine Kara Şövalye’yi geçerek Warner Bros.’un en çok izlenen filmi oldu.

Greta Gerwig’in yönettiği Barbie filmi, 2008 yapımı “Kara Şövalye”yi geride bıraktı. Salı günü itibarıyla “Barbie” ABD gişesinde 537.4 milyon dolar hasılata ulaşarak yönetmen Christopher Nolan’ın 536 milyon dolarla gişe rekorları kıran Batman filmi Kara Şövalye’nin rekorunu kırdı. Barbie, Warner Bros. tarihinde ABD gişesinde en çok hasılat yapan film oldu.

Açıkçası ben hem Barbie hem de Oppenheimer filmini henüz izlemedim zira bir şeyin hızlıca viral popüler olması beni iğrite ediyor bu yüzden popülerliği geçtikten sonra muhtemelen izlerim, kötü filmler demiyorum sadece aşırı pohpohlanan bir şeyden o an zevk almıyorum.

Barbie, aynı gün vizyona girdiği yine Christopher Nolan imzalı “Oppenheimer” filmiyle de gişe rekabetinden galip geldi.

Barbie, Nolan’ın Batman üçlemesinin ikinci filmi olan “Kara Şövalye”yi (The Dark Knight) geçerek, Warner Bros. tarihinde ABD gişesinde en çok hasılat yapan film oldu. Barbie’nin Amerika gişesindeki toplam kazancı 537 milyon dolara ulaştı. Kara Şövalye ise toplamda 536 milyon dolar hasılat elde etmişti.

Margot Robbie ve Ryan Gosling’in başrollerinni paylaştığı film, yönetmen Greta Gerwig’i de tüm zamanların en yüksek hasılatını elde eden kadın yönetmen kategorisine soktu.

21 Temmuz’da vizyona gören Barbie, ABD’de 155 milyon dolarlık açılış hasılatı toplayarak, beklentilerin üstünde bir başlangıç yaptı. Film, dört hafta sonu üst üste gişenin lideri olmayı başardı.

Dünya çapında 1 milyar 197 milyon doların üstünde kazanç elde eden Barbie, “The Super Mario Bros. Movie” ile birlikte 2023 yılında bir milyar dolar barajını aşan ikinci film oldu.

“Barbie” Beats “The Dark Knight” to Become Warner Bros. Highest-Grossing Film | THR News

Warner Bros. Discovery Çarşamba günü yaptığı açıklamada Barbie’nin iki haftadan kısa bir süre önce 1 milyar dolarlık eşiğe ulaştığını, ardından küresel olarak 1.2 milyar dolar sınırını geçtiğini duyurdu. Bu rakam aynı zamanda Gerwig’e tarihin en çok hasılat yapan kadın yönetmen unvanını getirdi.

CNN’e göre bu başarıda yine Christopher Nolan tarafından yönetilen ve sinemaseverleri Barbie ile birlikte adeta salonlara davet eden “Oppenheimer” ile Barbie’ye atfen kullanılan “Barbenheimer” fenomeninin de payı var.

Barbie aynı zamanda Nisan ayında vizyona giren ve bugüne dek ABD gişesinde 574,2 milyon dolar hasılat yapan “The Super Mario Bros. Movie” filmini geride bırakma yolunda ilerliyor. “The Super Mario Bros. Movie”nin toplam hasılatı 1 milyar 355 milyon dolar ve Barbie’nin bu rakamı da geçerek dünya çapında yılın en çok kazanan filmi olması bekleniyor.

Bu arada Barbie ile aynı zamanda vizyona giren Oppenheimer, dünya genelinde 912,7 milyon dolar hasılata ulaşarak tüm zamanların en çok gişe yapan biyografi filmi oldu.