Kategoriler
Tech

Microsoft Designer Edge’e entegre edildi

Microsoft Designer, yapay zeka tarafından oluşturulan sosyal içerik için Microsoft Edge tarayıcısına entegre etti.

Microsoft Edge tarayıcısını geliştirmeye ve yapay zeka teknolojilerini tarayıcıya entegre etmeye devam ediyor.

Edge tarayıcısına daha önce DALL-E teknolojisi, Image Creator ve VPN’i ekleyen Microsoft şimdi de yapay zeka teknolojisi ile görselle oluşturan Microsoft Designer isimli uygulamasını tarayıcısına entegre ederek kullanıcılarına sosyal medya paylaşımlarında kullanılacak görselleri otomatik oluşturabilmelerine olanak sağladı.

Web tabanlı grafik tasarım uygulaması, Edge web tarayıcısına yerleştiriliyor ve artık sosyal medya gönderileri için altyazılar ve hashtag’ler de oluşturuyor. Açıkçası Microsoft’un ürünü bana göre popüler ve çok bilinen bir online uygulama olan Canva’dan kat be kat akıllı ve iyi ayrıca neredeyse tamamen ücretsiz.

Metinden görüntüye Microsoft Image Creator – Microsoft metinden görüntü üreten DALL-E teknolojisini doğrudan tarayıcıya entegre etti.
Microsoft Edge Image Creator aracı – Microsoft, Edge’in yapay zeka görüntü oluşturucusunu(Image Creator) herkesin kullanımına açtı. https://create.microsoft.com/

Microsoft Edge içerisinde birçok işlem için kullanabileceğiniz bir kenar çubuğu yer alıyor. İşte bu kenar çubuğu yakında tarayıcıdan (Windows tarafı) ayrılabilecek ve masaüstünün sağ tarafına tek olarak konulabilecek. Kenar çubuğuna ayrıca çok yakında Microsoft Designer da dahil edilecek. İstenirse ayrı olarak da burada denenebilen hizmet, kişilerin saniyeler içerisinde farklı tasarımlar oluşturmasına imkân tanıyor. Bu konuda Microsoft’un verdiği güzel bir örnek hemen aşağıda yer alıyor. Sistem yazdıklarınızı görsel tasarımlar haline getirebiliyor, bir Twitter paylaşımına yazdığınıza göre hemen paylaşıma hazır tasarım oluşturabiliyor. Bu sistem görsel üretmesi yanında görsel paylaşımların altına koymak için yazılar oluşturabiliyor, içerikler için otomatik çıkartmalar / etiketler türetebiliyor. 20 farklı içerik formatıyla geldiği için kullanıcıların hayatını oldukça kolaylaştıran sistem, Microsoft’un yapay zekâ yatırımlarının son meyvelerinden ve içerik üretim sürecinde Türkçe dil desteği de taşıyor.

Microsoft Edge için bundan önce karşımıza çıkan araç “Görüntü Oluşturucu” olmuştu. Burada yer alan Bing merkezli Görüntü Oluşturucu ile kişiler, OpenAI’ın DALL-E‘sine hızlı şekilde erişim sağlayabiliyor. Yapay zekâ üzerinde çok sayıda çalışmalar yapan ve ChatGPT’yi de geliştiren OpenAI firmasına büyük yatırımlar yapan Microsoft, Görüntü Oluşturucu ve DALL-E sayesinde yazdıklarınızı saniyeler içerisinde görsel hale getirebiliyor. DALL-E’ye elbette direkt olarak da erişim sağlanabiliyor ancak tarayıcı merkezli yerleşik kullanım ciddi zaman kazandırıyor.

Designer in Edge, sosyal medya içeriği oluşturmak için doğrudan gönderi üzerinde çalışırken hızlı bir çözüm sunar. Resim: Microsoft
Designer in Edge, sosyal medya içeriği oluşturmak için doğrudan gönderi üzerinde çalışırken hızlı bir çözüm sunar. Resim: Microsoft

Kaynak: theverge.com/2023/4/27/23700364/microsoft-designer-update-ai-edge-browser-social-media-tools