Kategoriler
Genel

Dünyanın en iyi 100 markası

Dünyanın en iyi 100 markası 2023 yılı listesi, Interbrand’s Best Global Brands 2023.

Interbrand’ın her yıl açıkladığı dünyanın en iyi 100 markası araştırmasında 2023 listesi yayınlandı, ilk sıralarda sürpriz yok, ilk 5; Apple, Microsoft, Google, Amazon ve Samsung. Başta Tesla olmak üzere otomobil markalarının yükselişi dikkat çekici.

Interbrand tarafından açıklanan dünyanın en iyi 100 markası listesi, her markanın değeriyle ilgili, şirketin finansal performansının yanı sıra satın alma ve rekabet gücü üzerindeki etkisinin kapsamlı analiz ve değerlendirmeleri ile oluşturuluyor. İşte bu listenin 2023 lideri, 2022 yılında da olduğu gibi teknoloji devi Apple oldu. İkinci sırada 2022’deki gibi Microsoft, üçüncü sırada yine 2022’de de olduğu gibi Amazon, dördüncü sırada Google, beşinci sırada Samsung, altıncı sırada Toyota, yedinci sırada 2022’ye oranla bir sıra yükselen Mercedes-Benz, sekizinci sırada bir sıra düşen Coca-Cola, dokuzuncu sırada Nike ve onuncu sırada ise otomobil devi BMW yer aldı. Devamında McDonald’s, Tesla, Disney, Louis Vuitton, Cisco, Instagram ve Adobe gibi isimlerin sıralandığı listenin tamamı ise burada paylaşıldı: interbrand.com/best-global-brands/

Samsung 5.liğe devam

Beşincilik hakkında dünyanın dört bir yanındaki müşterilerin desteği sayesinde Samsung Electronics’in marka değerinin, dünya genelindeki zorlu iş ortamına rağmen istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ettiğini belirten Samsung Electronics Global Pazarlama Ofisi Başkanı YH Lee, sözlerini şöyle sürdürdü: “Müşterilerimiz tarafından sevilen bir marka olmaya devam etmek için, teknolojik inovasyonlara liderlik etmeye, anlamlı deneyimler sunmaya ve sürdürülebilirliğe yönelik çabalarımızı artırmaya devam edeceğiz.

Samsung’un marka değerinin bir önceki yıla göre yüzde 4 artarak 91,4 milyar dolara ulaştığı açıklandı. Interbrand, dünya genelinde bilgi teknolojileri sektöründeki durgun talebe rağmen 2023 yılında tüm iş alanlarında artış gösteren Samsung’un başarısında şu nedenlerin etkili olduğunu açıkladı:

 • “One Samsung” stratejisi kapsamında müşteri deneyiminin şirket çapında tutarlı bir şekilde iyileştirilmesi.
 • Geniş kapsamlı ürün portföyü ve SmartThings platformu aracılığıyla artan bağlantılı hizmet düzeyi ve gelişen oyun deneyimleri.
 • 6G, yapay zeka, otomotiv, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik gibi geleceğin yenilikçi teknolojilerde şirketin lider rolü.
 • Tüm ürün gruplarında, çevreye duyarlı faaliyetlerle ÇSY (çevresel, sosyal ve yönetişim) alanlarındaki liderliğini güçlendiren tutarlı eylemler.

Kaynak: news.samsung.com/us/samsung-electronics-ranked-top-five-best-global-brand-interbrand-fourth-consecutive-year/

Interbrand’s Best Global Brands 2023
Interbrand’s Best Global Brands 2023

Sıralamaya göre Apple, 502,68 milyar dolarlık değeriyle on birinci kez üst üste dünyanın en değerli markası olma başarısını sürdürüyor. Microsoft, 316,659 milyon dolarlık değeriyle ikinci sırada yer alırken, üçüncü sıradaki marka Amazon ise 276,929 milyon dolarlık değeriyle dikkat çekiyor.

İlk 10’da Google, Samsung, Toyota, Mercedes-Benz, Coca-Cola, Nike ve BMW gibi markalar da yer alıyor. Bu markaların toplam değeri, sıralamadaki tüm markaların yarısından fazlasını oluşturuyor.

Interbrand verilerine göre, farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerin marka değerleri daha hızlı artıyor ve bu şirketler genellikle daha istikrarlı bir gelir artışı elde ediyor. Bu durum, markaların çeşitli tüketici ihtiyaçlarını karşılayabilme yeteneklerinden kaynaklanıyor. Ancak rapor, genel marka büyümesinde bir yavaşlama olduğunu gösteriyor. 100 markanın toplam değeri bu yıl 3,3 trilyon dolara ulaştı, ancak bu artış önceki yıla göre %5,7 daha düşük. Bu yavaşlamanın, büyüme eksikliği, zayıf liderlik ve belirsizlik gibi faktörlere bağlı olduğu belirtiliyor.

2023’ün en çok büyüyen markası Airbnb

“En İyi Küresel Markalar” sıralamasında bu yıl en çok büyüyen markası Airbnb oldu.

Şirketin marka değeri %22 artarak 16 milyar 344 milyon dolara yükseldi. Bu artış, şirketin markaya yapılan yatırımlar ve güçlü finansal performansıyla açıklanıyor.

En değerli markalar 2023 – İlk 20

 1. Apple
 2. Microsoft
 3. Amazon
 4. Google
 5. Samsung
 6. Toyota
 7. Mercedes-Benz
 8. Coca-Cola
 9. Nike
 10. BMW
 11. McDonald’s
 12. Tesla
 13. Disney
 14. Louis Vuitton
 15. Cisco
 16. Instagram
 17. Adobe
 18. IBM
 19. Oracle
 20. SAP

Geçmişten günümüze en iyi markalar listesinin değişimini gösteren bir video:

Top 10 Best global brands over time 2000-2023

Wikipedi’ada diğer ve farklı listelere de göz atabilirsiniz: en.wikipedia.org/wiki/List_of_most_valuable_brands.

2020 yılı listesini de paylaşmıştık: Dünyanın en değerli markaları (2020). Dünyanın en büyük 100 markası ve Dünyanın en popüler tüketici markaları isimli paylaşımlar hoşunuza gidebilir,