Kategoriler
Tech

iPhone’lar kutusundan çıkmadan güncellenecek

Apple, iPhone’ları direkt olarak kutusu içinde güncellemeye başlıyor.

Apple, iPhone’ları kutusu içerisinde güncelleme sistemini kullanmaya başlıyor. Apple, perakende mağaza personelinin satıştan önce iPhone’lardaki yazılımı ambalajından çıkarmaya gerek kalmadan kablosuz olarak güncellemesine olanak tanıyan yeni bir sistemi piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Apple, Mağazalarda Satışa Sunulacak iPhone’ların Yazılımını Kablosuz Güncelleme Sistemi Getiriyor.

Yeni satın alınan akıllı telefonlar kutudan çıkarıldıktan hemen sonra, ilk olarak firmalar tarafından gönderilen yazılım güncellemeleri yapılır. Geçtiğimiz yıl hemen herkesin alıştığı bu rutini Apple‘ın değiştirmek istediği gündeme gelmişti. Şirkete yönelik sağlam kaynaklardan Mark Gurman, Apple şu an iPhone’ları kutusundan çıkarmadan direkt olarak Apple Store’lar içerisinde güncelleyecek MagSafe temelli bir cihaz geliştiriyor demişti. Bu konuda güncel bir bilgi daha veren Gurman, şirket içinde “Presto” adı verilen sistemin nisan ayında ABD’de kullanılmaya başlanacağını belirtti. Bu cihaz söylendiği kadarıyla üzerine konulan iPhone’un açılmasını, güncellenmesini ve daha sonra kendi kendisini kapatmasını sağlayabiliyor. Bu sayede mağazadan satın alınan iPhone’ları kutudan çıkardıktan hemen sonra güncellemek gerekmeyecek. Apple tarafından oldukça önem verilen imkan elbette kendi güncellemesini rahatlıkla yapabilen çoğu kişinin hayatını değiştirmeyecek ancak sürece çok hakim olmayan kişilerin deneyimini oldukça iyileştirecek. Çünkü birçok kullanıcı kutudan yeni çıkardığı telefonun güncelleme almış olabileceğini düşünmüyor ya da güncellemeleri tamamen bir kenara bırakarak iPhone’unu aylarca güncellemeden kullanıyor. Bu sistemin ABD dışında ne zaman kullanılacağı konusunda henüz bir bilgi bulunmuyor ancak küresel çıkış yüksek ihtimalle çok uzun sürmeyecektir. Bu sistemi Apple büyük ihtimalle Türkiye’de de aktif olarak kullanacaktır.

Özet:

  • Apple, perakende mağazalarında satılmadan önce iPhone’ların yazılımını kablosuz olarak güncellemeye imkan tanıyan yeni bir sistem üzerinde çalışıyor.
  • Bu sistem, Apple Store çalışanlarının, kutudan çıkarılan iPhone’ları en son iOS sürümüne hızlı ve kolay bir şekilde güncellemelerine olanak sağlayacak.
  • Sistemin 2024’ün sonlarında veya 2025’in başlarında kullanıma sunulması bekleniyor.

Detaylar:

  • Yeni sistem, Apple’ın “iPhone Güncelleme Hizmeti” olarak adlandırdığı bir yazılımı kullanacak.
  • Bu yazılım, iPhone’u bir Wi-Fi ağına bağlayarak ve Apple Store’un özel bir sunucusuna erişerek çalışacak.
  • Güncelleme işlemi otomatik olacak ve herhangi bir kullanıcı müdahalesi gerektirmeyecek.
  • Sistemin, Apple’ın perakende mağazalarındaki satış ve destek süreçlerini optimize etmesi ve müşterilere daha iyi bir deneyim sunması bekleniyor.

Kaynak: https://www.macrumors.com/2024/03/25/apple-iphone-in-box-update-system-rollout/