Kategoriler
SEO

Derhal yapılması gereken 5 SEO taktiği

Burada SEO performansını yükseltmek için oluşturduğumuz bir sayfada mutlaka yapılması gereken 5 taktiği yazacağız.

SEO konusu yazının kaynağında Kim Garst’ın dediği gibi bazılarımızın pek sevdiği bir konu olmasa da günümüz pazarlama dünyasında bir zorunluluk olduğunu biliyoruz.

Burada #SEO performansını yükseltmek için oluşturduğumuz bir sayfada mutlaka yapılması gereken 5 taktiği yazacağız.

Başlıklar

H1 — H2 — H3 — H4 gibi başlıklar standartlara uygun olarak sayfa içeriğinde kullanıldığında SEO performansını önemli ölçüde etkilemektedir. Bunun nedeni arama motorunun sayfayı indekslerken başlıkları(strong/em/span gibi) başlıkları eğer standartlara uygun olarak kullanıldıysa kendi içerisinde kategoriye sokarak değerlendirmesinden kaynaklanıyor. Başlıkların sayfa kalitesini kullanıcı deneyimine katkı sunduğunu da göz önünde bulundurarak bu başlıkları kullanmamış herhangi rakip siteye göre daha avantajlı hale gelmektedir.

Örnek:
<h1>Bu benim başlığım</h1>
<h2>Bu benim alt başlıklarımdan biri</h2>
<h3>Bu da diğer alt başlıklarımdan biri</h3>

H1’in bir sayfada yalnızca bir tane olmasına dikkat edin, H1 ve H2 en üst başlıklar oluyor eğer sitenin ana başlığı H1 ise sayfanın ana başlığı H2 olur, sayfa ile aynı konuda ise alt başlık H3 ve daha altındakileri kullanırsınız, eğer sayfadaki konudan faklı bir konu daha varsa o da bu sayfanın başlığı gibi H2 olur.
Tüm Standartları öğrenmek için Wikipedia’da Heading maddesinden(https://en.wikipedia.org/wiki/HTML_element#heading) faydalanabilirsiniz.

Listeler ve interaktif elementler

Sitede kullanıcıyı yönlendiren listeler, interaktif menü ve diğer elemanları kullanmak arama motorunun siteyi buna göre indeksleyip sıralamasını sağlıyor. H1-H2 başlıklarda olduğu gibi içeriği daha kaliteli ve kullanışlı sunduğunuz için SEO performansını yükseltmiş olacaksınız.

Örnek:
<ul>
<li>Bu birinci</li>
<li>Bu ikinci</li>
<li>Bu üçüncü</li>
</ul>

İçeriğin karakter olarak uzunluğu

Bir sayfada var olan metnin uzunluğu çoğu uzmana ve bana göre SEO performansını etkiler, benim tavsiyem -minimum 500 karakter- açıklayıcı ve odak kelimelerin geçtiği bir metin olmalı www.searchmetrics.com/knowledge-base/ranking-factors/

İçerikte ilgili kelimelerin geçmesi

Oluşturduğunuz sayfada ana konunuz hakkında bir metin oluşturursanız mutlaka bunu benzer ilgili kelimelerle desteklemeye çalışın. Ubersuggest ve benzeri araçlarla anahtar kelimelerinize benzer anahtar kelimeler bulabilir ve bunların çeşitlenmesini sağlayabilirsiniz. Bunu yapmanız SEO performansını önemli derecede etkileyecektir.

Mobil uyumluluk

Web siteniz mutlaka ama mutlaka mobil cihazlarda sorunsuz olarak kullanılmalıdır.

Bunu yapmak için ister var olan masaüstü sitenizin hybrid yani responsive isterseniz farklı bir site veya tema ister ap-ayrı alan adı üzerinden verin ama bunu mutlaka yapın.
Kritik olan sitenin mobile özel görsel ve diğer materyalleri barındırması, mobil cihazlar için dokunma/tıklama gibi eylemlerin rahat kullanılması, kısaca mobil cihazlarda sitenin tam anlamıyla uyumlu çalışmasıdır. Google bu konuda size gereken tüm bilgileri veriyor https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/

Kim Garst kimgarst.com/5-seo-tactics-you-must-start-doing-immediately
İyi çalışmalar dilerim.  Volkan Yılmaz  —  volkanyilmaz.com.tr / medium.com/@wolkanca

https://www.linkedin.com/pulse/derhal-yapılması-gereken-5-seo-taktiği-volkan-yılmaz