Kategoriler
Genel

Halit Kıvanç’ı kaybettik

Duayen Televizyoncu Halit Kıvanç 25 Ekim 2022, 97 yaşında vefat etti.

Bizim kuşakta, çocukluğumuzun birçok anısında sesi ve yüzüyle yer alan duayen radyocu, televizyoncu, sunucu ve gazeteci Halit Kıvanç’ı kaybettik. Çok üzüldüm, mekanı cennet olsun.

2022 Şubat ayında sağlığının kötü olduğunu oğlu Ümit bey açıklamıştı, Ekim 25’de ölüm haberi geldi.

(Görsel kaynak Google.)

Halit Kıvanç (18 Şubat 1925, İstanbul – 25 Ekim 2022, İstanbul), Türk radyo ve televizyon eski maç sunucusu ve gazeteci.

Türkiye’de radyo ve televizyon yayıncılığının gelişmesine önemli katkı vermiş bir televizyoncudur. 1955 yılından itibaren radyo sunuculuğu yapmıştır. Olimpiyatlar ve büyük uluslararası spor karşılaşmalarında sunuculuk yapması; Brezilyalı futbolcu Pelé ile Türkiye’ilk röportajı yapan gazeteci olması ile hatırlanır. Yazar ve müzisyen Ümit Kıvanç’ın babasıdır.

Hayatı

1925 yılında İstanbul’da doğdu. Orta öğretimini Pertevniyal Lisesi’nde, yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı. Üç ay kadar Siirt-Kozluk (şimdi Batman’a bağlandı) ilçesinde hakimlik yaptı. Milliyet, Tercüman, Hürriyet, Güneş başta olmak üzere çeşitli gazete ve dergilerde yazar ve yönetici olarak üst düzey görevler aldı.1953’te Alp Zirek ve Halit Talayer ile birlikte Türkiye’nin ilk günlük spor gazetesi Türkiye Spor’u çıkardı. Bir yıla yakın İngiliz yayın kuruluşu BBC’de çalıştı. Türkiye’de radyo ve televizyon yayıncılığının gelişmesinde önemli katkıları olan Kıvanç, Türk televizyonculuğunda birçok “ilk”in adamı oldu. Olimpiyatlar ve büyük uluslararası karşılaşmalarda sunucu olarak görev aldı. FIFA Dünya Kupası’nı televizyondan sunan ilk Türk spikerdir. 10 FIFA Dünya Kupası finalini radyo ve televizyonda nakletti.

Uzun yıllar TRT’de kültür-sanat, müzik eğlence programları sunan Halit Kıvanç, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramları’nın da vazgeçilmez sunucusu oldu. Bayramlarda TRT Çocuk Şenliği’ni sunan Halit Kıvanç, geniş bir hayran kitlesine kavuştu. Harbiye Açıkhava Tiyatrosu ve İstanbul Spor ve Sergi Sarayı’nda çok sayıda konser ve özel etkinliğin sunuculuğunu üstlendi. Tek kanallı günlerin efsanevi sunucusu Halit Kıvanç, NTV Yayınlarından çıkan “Tele Safir” adlı kitabında Türk televizyonculuğunu kaleme aldı.

Sunuculukta 50. yılını 2005’te bir jübileyle kutlayan Kıvanç, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, TSYD ve diğer kuruluşların düzenlediği yarışmalarda 200’ün üzerinde ödül aldı. 1983 yılında Cumhurbaşkanlığı Kupası maçıyla maç spikerliğine veda etti. Yazar, spiker, sanat adamı olarak kabul edilen Halit Kıvanç, Türk halkına temiz bir Türkçe ile saygın ve eğitici çalışmaları ile hizmet vermesinden dolayı Türkiye Millî Olimpiyat Komitesi tarafından Kariyer Dalında büyük ödüle layık görüldü.

Kıvanç, NTV televizyonunda pazar günleri Halit Kıvanç’la Ustalar, NTV Radyo’da pazar sabahları Mikrofonda Halit Kıvanç, ise NTV Spor’da Futbol Bir Aşk adlı programları sundu. Koyu bir Fenerbahçe taraftarı olan Halit Kıvanç, Fenerbahçe TV’de Efsanenin 100 Yılı ve Efsanenin Yeni Yüzyılı adlı söyleşi programlarını da sundu.

Aydın Engin’le yaptığı söyleşi Bir Koltukta Kaç Karpuz: Halit Kıvanç Kitabı adlı kitapta toplanarak İş Bankası Kültür Yayınları tarafından piyasaya sunulmuştur. Halit Kıvanç, ayrıca 2006 yılında Türkiye İş Bankası tarafından yayımlanan Ağlama Palyaço Makyajın Bozulur adlı kitabın da yazarıdır. Kıvanç, sanatçı Müjdat Gezen ile yaptığı söyleşiyi kaleme aldığı kitapta, sanatçının yaşamını acı ve tatlı yanlarıyla anlatmaktadır.

Spor yorumcusu Ertem Şener, yaptığı açıklamada 97 yaşındaki Halit Kıvanç’ın kimseyi tanımadığını ve konuşamadığını açıkladı.

25 Ekim 2022’de hayatını kaybetmiştir.

Kitapları

Halit Kıvanç’ın yazdığı kitaplar

 • 1959: Ve Allah Gazeteciyi Yarattı – İstanbul Matbaası.
 • 1968: Kazulet Hanımın Minisi. (Altan Erbulak’la birlikte) – Altın Kitaplar
 • 1977: Mikrofonunu Kordonuna Göre Uzat – Meta Yayınları
 • 1977: Beckenbauer Futbol Okulu. (Çeviri) – Kelebek Yayınları.
 • 1978: Gülmece Güldürmece – (1. Baskı).Kelebek Çocuk Kitapları
 • 1979: Ve Karşınızda Halit Kıvanç – (1. Baskı) Milliyet yayınları – Karacan yayınları (1980)
 • 1982: Gelin Yarışalım – Kelebek Yayınları (Kelebek Çocuk Kitapları)
 • 1982: Halit Kıvanç Anlatıyor Üç Yüz Otuz Üç Fıkra – Karacan yayınları
 • 1983: Gool Diye Diye – Hürriyet Yayınları.
 • 1998: Hadi Anlat Bakalım Anılar 1 – (3. baskısı) Yorum Kitapları
 • 1998: Bulutlarla Yarışan Kadın, Halit Kıvanç Sabiha Gökçen’le söyleşiyor – Yapı Kredi Yayınları.
 • 1999: Çok Affedersiniz Ama… – Aksoy Yayıncılık.
 • 2002: Telesafir Bizde TV Böyle Başladı – Remzi Kitabevi
 • 2002: Kupaların Kupası Dünya Kupası 1930’dan 2002’ye – Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 • 2004: Futbol! Bir Aşk… İletişim Yayınları – ISBN 9750502574
 • 2006: Ağlama Palyaço Makyajın Bozulur: Müjdat Gezen Kitabı – Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları. ISBN 9754588368

Halit Kıvanç hakkında yazılmış kitaplar

 • Bir Koltukta Kaç Karpuz: Halit Kıvanç Kitabı. Yazan: Aydın Engin, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları/Nehir Söyleşi Dizisi. ISBN 9789754584813

Plakları

 • 1965: Şampiyonlar Şarkısı – 45’lik vinil plak. A yüzünde Vasfi Uçaroğlu orkestrasının “Şampiyonlar Şarkısı”, B yüzünde ise Halit Kıvanç’ın anlatımıyla “Şampiyonların 15 Golü” yer alıyor. Ezgi Plakları. 45-104 Spor Serisi No: 1
 • 1966: 45’lik vinil plak – A yüzü: Metin Geliyor Metin (Şevket Uğurluer), B yüzü: Kralın Golleri (Halit Kıvanç maç anlatıyor) Ezgi Plakları. 45-105 
 • 1974: Kıbrıs 74 – 45’lik vinil plak. Balet Plak