Kategoriler
SEO

Google Arama sonuçları sayfasının yapı taşları

Google Arama’nın görsel öğeler galerisi.

Google, Arama merkezinde görsel öğeler galerisi ile bazı arama özelliklerinin resmi adlarını paylaştı, Google Aramadaki en popüler arama özelliklerinden bazılarını belgeleyen yeni bir görsel Google Arama öğeleri galerisi yayımladı.

  • İlişkilendirme (Attribution): Sitenin adı, URL ve favicon gibi görsel tanımlayıcılarla insanların arama sonucunun arkasındaki kaynağı hızlı bir şekilde belirlemelerine yardımcı olan öğeler.
  • Metin Sonuçları (Text Results): Google “Metin sonuçları”’nın, sonuçların neye dayandığını, yani dizine eklenen sayfaların metinsel içeriğini daha iyi temsil ettiğine inanıyor.
  • Video ve Resim Sonuçları (Video and Image Results): Tarihsel olarak “resim ve video evrensel sonuçları” olarak adlandırılan video ve resim sonuçları, ilgili açılış sayfaları bağlamında dizine eklenen ilgili medyaya dayanmaktadır.
  • Keşif Özellikleri (Exploration Features): Genellikle “Kullanıcılar Bunları Da Sordu” olarak adlandırılan bu görsel öğeler, kullanıcıların arama yolculuklarını genişletmelerine yardımcı olur.

Google Arama’nın görsel öğeler galerisi

Görsel öğeler, kullanıcının algılayabileceği veya etkileşimde bulunabileceği Google Arama sonuçları sayfasının yapı taşlarıdır. Görsel öğeler galerisi, Google Web Arama’nın en yaygın kullanıcı arayüzü öğeleriyle ilgili resimli bir kılavuzdur. Bu kılavuz, öğelerin nasıl göründüğünü, nasıl adlandırıldığını ve web sitenizi her bir öğe için optimize edip edemeyeceğinizi açıklar.

Bir Google Arama sonuçları sayfasının anatomisi

Google Arama sonuçları sayfasında, bir dizi farklı arama sonucu görsel öğesi bulunur ve her arama sonucunun kendi alt görsel öğeleri vardır. Örneğin, bir metin sonucu kendi başına bir görsel öğedir ve ilişkilendirme, başlık bağlantısı ve snippet gibi çeşitli alt görsel öğelere sahiptir.

Görsel öğelerin görünümü zaman içinde değişebilir. Ayrıca, masaüstü bilgisayar veya telefon kullanmanız, bulunduğunuz ülke ve arama sorgunuzun dili gibi pek çok unsura bağlı olarak farklı sonuçlar gösterilebilir. Google Arama’da görebileceğiniz en yaygın arama sonucu görsel öğesi türleri şunlardır:

Visual Elements of Google Search