Kategoriler
SEO

Google Ads organik performansı etkiler mi?

Google Ads bütçesinin artması SEO’ya olumlu etki eder mi? SEO ve Google Ads birlikte, birini veya diğerini kullanmaktan daha iyi sonuçlar verebilir.

Google’da reklam vermek web sitesinin Google aramalarında SEO performansını etkiler mi noktasında uzun zamandır birçok fikir belirtilmekte, kişisel tecrübelerime göre bir etkisi var ancak abartılacak kadar değil, yine de Google Ads reklamlarının SEO noktasında hiçbir etkisi yok diyemeyiz.

Google Ads reklamlarında bütçenin yükseltilmesi sonucunda web sitesinin SEO etkisi konusu Search Engine Journal’de çok güzel işlenmiş: https://www.searchenginejournal.com/paid-search-incrementality/397279/

SEO ve SEM birlikte kullanmak, birini veya diğerini kullanmaktan daha iyi sonuçlar verebilir. Ücretli arama artışları hakkında daha fazla bilgi edinmek ve iş başında görmek için okumaya devam edin.

Öncelikle “Paid Search Incrementatility” kavramına açıklık getirmek lazım. Bu teoriye göre, sadece SEO veya Google Ads reklam çalışması yaptığınızda, sitenize her biri birer ziyaretçi sağlayacaktır. Ancak aynı anda yapıldığında, SEO ve Google Ads’in siteye getirdiği ziyaretçi sayısı katlanarak artıyor. Siteye iki ziyaretçi çekmek yerine üç ziyaretçi getiriyor. Yani ikisi bir arada 1 + 1 = 3 ediyor. Bu teoriye dayanarak, bir site için SEO çalışması yapıyorsanız, Google Ads ile desteklemeniz toplamda çok önemli bir etki yaratmakta.

Yukarıda paylaştığım “How Paid Search Incrementality Impacts SEO (Does 1+1=3?)” başlıklı makalede, gerçek bir vaka analizi bulabilirsiniz. Buradan çıkan sonuçları şu şekilde özetlemek mümkün:

– Google Ads reklamları, organik sıralamalarınız ile birlikte döndüğünde, sitenize artan trafik alma olasılığınız, organik sıralamalarınızın tek başına olmasına göre daha fazladır.

– Evet, Google Ads reklamları organik sonuçlardan elde edeceğiniz “ücretsiz” trafiğin bir kısmını “çalacaktır”. Ancak, organik sonuçların kendi başına sağlayabileceğinin ötesinde ziyaretçi yaratacak ve bu trafik düzenli olarak artacaktır. Artan trafik, artan satışlara yol açacaktır.