Kategoriler
Hayattan

Üniversite sınavı hakkında düşüncelerim

eğitimFurkan burada Sınavsız üniversite saçmalığı başlığında bir yazı yazmış.

Ben yazısını okudum ve aslına bakarsanız bana çok mantıklı gelmedi yazısında aktardığı düşünceleri. Nedeni şu ki; öncelikle tüm sınava girecek kişiler yaşadıkları ülkede anayasada yazıldığı gibi tüm eğitim hakları ve olanaklarına eşit derecede sahip olmalı ki o zaman bu sınav adil olsun. Fakat ne yazık ki böyle bir adaletten söz etmek çok zor, Türkiye’de eğitim hakları ve olanaklarında adaletten söz etmek saçmalık.


Eğitim hakkı insani bir haktır, modern dünya da tüm anayasalar da, insan hakları bildirgesinde ve her yerde eğitimin bir insan hakkı olduğu ve devletin bu hakkı tüm vatandaşların eşit şekilde yararlanması için düzenlemeler yapması, denetlemesi gerektiği yazar.

Bir ülke bu eşitlik yoksa eğer bu sınavın olup olmamasının hiçbir anlamı yok, sınavsız da olsa sınavla da olsa zaten taşlar belli yerlere oturtulmuştur aynı tas aynı hamam gider. Bizim tüm genç, yaşlı eğitim hakkını kullanmak isteyen insanlar için hükümetten beklediğimiz bu insani hakkın gerçekten eşit derecede tüm ülkeye, tüm illerde aynı derecede eşit olarak verilmesidir.

Hakkari’deki Mehmet ile İstanbul’daki Ahmet arasında bu eğitimi alma konusunda hiçbir fark kalmadığı zaman işte o gün sınavın olması ve olmaması konusu hiçbir problem teşkil etmeyecektir zaten eşit olduğu için eğitim hakkı ve olanakları bunlardan hangisi gerçekten başarılı ve hak ediyorsa o daha ilerilere gidebilecektir. Şu anki sistem ve anlayışta maalesef Mehmet ne yaparsa yapsın olağan üstü bir şey olmadıkça daha ileri gitmesi neredeyse bir hayalden ibaret.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Üniversite sınavı hakkında düşüncelerim başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.

2010 yılında sistem çok değişti maşallah hükümetimize. öss oldu lys… değişikliğe dikkat ''ös'' ve ''ly'' harfleri farklı dikkatinizi çekerim 🙂 içerik mi? hiç sormayın… arkadaşlar ülkemizde mutlaka sınav olacaktır üniversiteye giriş için. bunu kabullenelim öncelikle.

yazı çok güzel de, sadece konuşmakla olmaz. projemizi tasarlayalım, onları sunalım. şöyle şöyle olursa herkes eşit olarak sınava girer diye bir ışık yakalım.
her sene sınav eylemleri oluyor. sadece eylem ama. hiç sundukları bir proje yok. o kadar basın onları izliyor ve onlar sadece eylem yapıyor. her sene fırsatı tepiyorlar… son olarak kadıköy' de olan eylem.

varsa sizinde bir sınav projeniz yazalım, tartışalım arkadaşlar.

bence tamamen gereksiz bir olay. her sene yaz boz tahtası gibi sistem değişiyor. bir istikrar sağlanamadı. öyle veya böyle zaten giriliyor üniversiteye. daha eleğe ne gerek var.

sınavsız olmaz bu işler. ama sınavla olacaksa her üniversitenin kendi hazırladığı sınavlar olsun isteyen istediği üniversiteye başvuru yapıp sınavına girsin geçtiğimiz senelerde olan bu uygulama bence gayet güzel bir yöntem başarı oranı bence daha çok artar ve üniversitelerde kontejyan açığı olmaz.