Kategoriler
Konuk Yazar

Mahremiyet ve vicdan

Bir kadın olarak, iki kişi arsında yaşanan özel şeylerin bir başkasıyla paylaşılmasından her zaman rahatsızlık duymuşumdur.
Blogger resimler, videolar, oyunlar, izle, oyna, seyret Kutsaldır yaşananlar, sadece iki kişiyi ilgilendirir. Ama bakıyorum da artık toplum olarak yadırgamıyoruz bazı şeyleri. Erkekler, kadınlar çok rahat anlatabiliyorlar başkalarına yaşadıkları o özel anları. Erkeklerin kahvelerdeki yaptıkları sohbetlerde, kadınların ev gezmelerindeki konuştukları o özel konular çok tiksindirici bence. Hiç mi saygıları yok yaşanan şeylere anlamıyorum.
Öyle yozlaşmış ki bazı insanlar o özel anların görüntülerini hiç utanmadan internette yayınlayabiliyorlar. Bir sinir patlaması halinde yapıyorlar belki bunu, intikam için. Ama bu onları asla haklı çıkarmamalı. Her gün bu haberlere şahit oluyoruz. Ve ne yazık ki zamanla bu ahlaksızlığa alışıyoruz, normal bir şeymiş gibi algılıyoruz. Biz insan olarak o görüntüleri merak edeceğimize, kınamalıyız bu durumu. İnsan olarak öncelikle vicdani değerleri öğrenmeliyiz. Ve bu ahlaki suçu işleyenlere hem toplum olarak hem de adalet olarak cezalarını çektirmeliyiz.

Neden anlatır insanlar birbirlerine o özel anları, bilmiyorum. Bir sosyolog değilim toplumu inceleyemem ama en azından etrafımdaki insanları inceleyebiliyorum. Mesela bir kadın arkadaşına anlatabiliyor eşiyle paylaştığı şeyleri. Bir erkek ya da bir kadın hangi mantıkla hangi vicdanla yapıyor bunu, bilemiyorum.

Bir toplum için en kötü şey ekonominin çökmesi ya da savaş değildir bana göre. Topluma en ağır darbeyi vuracak şey, ahlak değerlerinin çöküntüye uğramasıdır. Mahremiyetin sınırları aşıldığı zaman o toplum bitmiş demektir bence.

WOLKANCA

Konuk Yazar

Wolkanca sitesine Konuk Yazar olan, dışarıdan kendi yazılarını ekleyen bir kişi.