Kategoriler
Kodlama

Bir developer olarak blog açmalı mısınız?

Bir developer için blog yazmak gerekli mi, faydaları nelerdir?

İnternette zaten çok sayıda blog ve öğretici var ve bu nedenle, soru şu: developer olarak bir blog açmalı mısınız? Cevap Evet.

İnternette pek çok seçenek olsa da kaliteli bilgi vererek kendinizi farklılaştırabilirsiniz. Ayrıca, bakış açınız ve deneyiminiz de her zaman değerlerinden benzersizdir.

Blog yazarak:

Gelecekteki kendini kurtarıyorsun

Bir geliştirici olarak blog tutmanın faydalarından biri, gelecekteki kendinizi baş ağrılarından kurtarmanızdır. Çeşitli zorlukları nasıl çözdüğünüzü yazarak, her zaman geri döneceğiniz bir referansınız olur. İleride aynı sorunla karşılaşırsanız hızlı bir çözümünüz var. Geri dönüp bakma imkanına ve sorunları nasıl çözdüğünüzü inceleyebilirsiniz. Böylelikle çözümlerinizi blog yazıları olarak kaydetmek faydalıdır ve ileride size zaman kazandırır.

Başkalarını baş ağrılarından kurtarırsın

Kendinize yardım etmenin yanı sıra, başkalarına da yardım edersiniz. Çoğu zaman ortak problemlerle karşılaşırsınız. Pek çok insanın karşılaştığı sorun budur. Alan ne olursa olsun, özellikle yazılım geliştirmede çok sayıda insan aynı sorunla karşı karşıya kalacak. Bu nedenle, makalelerinizin diğer insanlara da yardımcı olması muhtemeldir. Sorunlarınıza çözüm sunan birini her bulduğunuzda ne kadar minnettar olduğunuzu unutmayın. Bu sen olabilirsin!

Para para para

Bir bloga sahip olmak birçok fırsata kapı açar. Yazmak kazançlı bir alandır ve özellikle teknoloji alanında. Yazınızdan para kazanmanın çeşitli yolları aşağıdaki gibidir:

  • Blogunuza reklam yerleştirin.
  • Blogunuzda çeşitli markalara/ürünlere reklam alanı satın.
  • Ürünlerinizi blogunuz aracılığıyla tanıtın.
  • Farklı bloglar/web siteleri için konuk makaleleri hazırlayın.

Sahte rüyalar satmadan, bir yıllık tutarlı yazı yazdıktan sonra, konuk makalelerden her ay 500 ila 1000 dolar kazanabilirsiniz(İngilizce için geçerli). Nasıl yaparsın? Blogunuz CV’nizdir. Diğer bloglar/web siteleri için yazmak için başvurduğunuzda, zaten deneyimli bir yazarsınız. Sonuç olarak, makalelerinizi kabul etme olasılıkları daha yüksektir. Böylelikle bir bloga sahip olmak size birçok kapıyı açabilir. Durmaksızın sizin için fırsatlar arayan bir işe alım görevlisine sahip olmak gibidir!

Kendinizi bir uzman olarak tanıtın

Bir bloga sahip olmak ve kendinizi bir uzman olarak tanıtmak, yeni fırsatların kapısını açar. Örneğin, X şirketinin bir Bulut Bilişim Mühendisi aradığını varsayalım. Blogsuz bir aday ile senin arasında seçim yapmak zorundalar. Kimi seçtiklerini sanıyorsun? Sensin! Çünkü uzmanlık alanınızda bilgi sahibi olduğunuza dair zaten kanıtınız var. Ayrıca, topluluğunuzda tanınmaya başladığınızda, insanlar sizi duyar. Sonuç olarak, iş fırsatları bulduklarında, akıllarında ortaya çıkma olasılığınız daha yüksek olacak! Örneğin, bana yazma, reklam verme ve hatta iş fırsatları için mesaj/e-posta gönderen birçok kişi var. Sonuç olarak, blogunuza ciddiyetle davrandığınız sürece, yolunuza çıkan birçok fırsatla karşılaşabilirsiniz!

Hangi platformu kullanmalı

Blog yazmak için kullanılacak birçok platform var. Her platformun avantajları ve dezavantajları vardır. Tüm ihtiyaçlarınızı karşılayan birini seçmek çok önemlidir. Ancak, birkaç tane tavsiye etmem gerekirse, size bir developer olarak Hashnode’u, Dev.to’yu ve Medium.com’u tavsiye ederim, ayrıca isterseniz GitHub’ı da kullanabilirsiniz. Hashnode’un diğer blog platformlarından farklı olmasının nedenlerini hızlı bir şekilde listelemek istiyorum: Blogunuzu özelleştirebilir ve kişiselleştirebilirsiniz. Bu, blogunuzun farklı görünmesini ve farklı hissetmesini sağlayabileceğiniz anlamına gelir. Hashnode ile, makalelerinizi okuyan ve onlarla etkileşim kuran birbirine sıkı sıkıya bağlı bir topluluğunuz var. Hashnode’dan uzaklaşmaya mı karar verdin? Bağlı dizeler yok. Gönderilerinizi Github’da hızla yedekleyebilir ve başka bir yerde yeniden yayınlayabilirsiniz. Tüm SEO, Hashnode’un kendisine değil blogunuza gider. Daha önce de söylediğim gibi, Hashnode mükemmel bir seçimdir, ancak aynı zamanda ihtiyaçlarınıza da bağlıdır. Daha fazlasını okumak ve size uygun olup olmadığına karar vermek için yukarıda gömülü makaleyi kontrol edin.

Son sözler

Blogu bir video blogu ile değiştirebilirsiniz(Youtube) ve faydalar aynıdır. Blog yazmaktan bahsediyorum çünkü bir tane var ve bana getirdiği faydalara tanıklık edebilirim. Bununla birlikte, bir video blogu aynı faydaları sağlayabilir. Sizin için daha rahat ve doğal olanı seçin.

Öyleyse bir blog sahibi olmanın faydalarını bir kez daha görelim:

  1. Gelecekte aynı sorunlarla karşılaştığınızda kendinizi kurtarırsınız.
  2. Bunun yanı sıra, aynı sorunlarla karşılaştıklarında diğer insanlara yardım edersiniz.
  3. Size para kazandırır!
  4. Seçtiğiniz alanda kendinizi bir uzman olarak tanıtırsınız.
  5. Kendiniz için yeni fırsatların kapısını açar.

Beni Twitter’da takip edebilirsiniz. İyi çalışmalar!