Kategoriler
SEO

Web sayfanız nasıl görünüyor?

Web sayfanızın Google, Facebook, Twitter, LinkedIn ve daha fazlasında nasıl göründüğünü doğrulayın.

Web sayfanızın Google, Facebook, Twitter, LinkedIn ve diğer sosyal ağlarda nasıl görünüyor?

Sosyal medya platformları, web sayfanıza bir bağlantı paylaştığınızda bağlantı önizlemeleri veya kartlarını oluşturur. Facebook gibi bazı platformlar, sayfanızdaki içeriği kullanarak otomatik olarak bir önizleme oluşturabilir. Facebook Crawler, sayfanızdan geçer ve bulabildiği herhangi bir görseli, bir görselle bir bağlantı önizlemesi oluşturmak için kullanır. Bazı sosyal medya platformları ise Facebook gibi otomatik olarak bir önizleme veya kart oluşturmaya çalışmaz.

Web sayfanız sosyal medyada paylaşıldığında bağlantı önizlemelerinin/kartlarının nasıl göründüğünü kontrol altına almak için meta etiketleri kullanabilirsiniz. Meta etiketlerle, açıkça bir başlık, açıklama, resim ve daha fazlasını belirtebilirsiniz. Bu meta etiketlerin nasıl oluşturulacağıyla ilgileniyorsanız, şuradaki örneklerde olduğu gibi sayfanıza ekleyebilirsiniz.

Meta etiketleri ekledikten sonra, sayfanızın bu platformlarda paylaşıldığında nasıl göründüğünü doğrulamak istersiniz. Bu çok manuel bir süreç olabilir, ancak olması gerekmiyor. Önce önizlemeleri manuel olarak nasıl kontrol edebileceğinizi görelim.

Önizleme bağlantılarını manuel olarak doğrulama

İlk seçeneğiniz, bağlantınızı sosyal ağlara manuel olarak göndermek ve neye benzediklerini görmektir. Ancak önizleme bağlantısı beklediğiniz gibi görünmüyorsa, daha derine inmek ve hata ayıklamak isteyebilirsiniz. Bazı sosyal ağlarda, önizleme bağlantınızı oluşturmak için kullanılan meta verileri size gösterecek hata ayıklama araçları bulunur. Bu araçlar şunlardır:

OFFICIAL DEBUGGERS

Ayrıca metatags.io ile Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest, Google ve Slack için bağlantı önizlemeleri yapabilirsiniz.

Özet

Sosyal medya platformlarının her biri farklı bağlantı önizlemeleri/kartları oluşturur. Önizlemelerde hata ayıklamak için Facebook, Twitter, LinkedIn tarafından sağlanan resmi hata ayıklayıcıları/denetleyicileri kullanabilirsiniz. Birden çok sosyal ağı + Google + Slack’i hızlı bir şekilde önizlemek için metatags.io’yu kullanabilirsiniz.

Beni Twitter’dan takip edebilirsiniz, iyi çalışmalar!