Kategoriler
Tech

Google’ın Loon balonu rekor kırdı

Google’a ait olan Loon balonu 312 gün stratosfer seviyesinde havada kalarak dünyanın etrafında dolaştı.

Google’ın bir girişimi olan Loon, stratosferde 312 gün boyunca havada kalan bir balonla yeni bir stratosferik uçuş rekoru kırdı. Yolculuğu sırasında, rekor kıran bu balon, dünya çapında bir turu tamamlamayı başardı.

Loon balonu Peurto Rico’da başlayıp, üç aylık test internet hizmeti sağladığı Peru’ya doğru yol aldı. Daha sonra Güney Atlantik, Hint ve Güney Pasifik okyanuslarını geçerek tüm dünyanın çevresini dolaştı ve Meksika’nın Baja kentinde – yaklaşık 10 ay ve 135.000 mil sonra – toplandı.

Inside Google wildly ambitious internet balloon project

Çok ilginç bir uçuş teknolojisi, kullanılan malzemeler ve teknikler gerçekten çok yenilikçi. Güneş enerjisi ile çalışıyor ve 312 gün boyunca dünyanın etrafında uçabilmeyi başardı, muhteşem.

Google’ın ana şirketi Alphabet, interneti kırsal alanlara yaymak için dev balonlar inşa etmek için kurulmuş bir şirketi rafa kaldırıyor. Loon, teknoloji devinin “X” iş biriminden uzun vadeli bir deneysel bahisti. Ancak CEO’su Perşembe günü yaptığı bir blog yazısında, sona erme kararını açıkladığını söyledi, ancak maliyetleri sürdürülebilir kılmak için yeterince düşük alamadı. Balonlar tenis kortu büyüklüğündeydi ve kendi kendine hareket ediyordu. Loon CEO’su Alastair Westgarth, “Yol boyunca çok sayıda istekli ortak bulmuş olsak da, maliyetleri uzun vadeli, sürdürülebilir bir iş kurmak için yeterince düşük tutmanın bir yolunu bulamadık” dedi.

Güncelleme – Ocak 2021 Saying goodbye to LoonGoogle dev internet balonları fikrine veda ediyor