Kategoriler
Genel

PayPal pazar payı

Online ödemelerde PayPal’in pazar payı %50.

PayPal Türkiye’den çekilene kadar dünya üzerinde birçok yerle iş yaptım, hatta bir PayPal kartım dahi vardı çünkü paramı istediğim ATM’den çekmek güzeldi. Evet dolarla kazanıp bunu Türkiye’de TL olarak kullanmak, harcamak rüya gibi. Bunu yapabilmek için elbette dünya standartlarında bir iş/ürün/hizmet yapıyor olmak gerekir.

PayPal hakkında daha önce de yazmıştım. PayPal’ın ülkede yasaklanması ülkeye girecek olan dövizden ziyade belki daha önemlisi ülkedeki kaliteli iş gücünün özellikle yazılım ve ileri teknoloji hizmetlerinde kalifiye insanların yurtdışına göçüne neden oldu, PayPal eğer şu an Türkiye’de kullanılabilir olsa idi tersine insanlar ülkeye geri dönerdi zira bizim ülkemiz dünya standartlarına göre yani dünyaya iş yapıp kazanan biri için giderler konusunda daha ucuz.

Bazı arkadaşlar mevzuyu anlayamıyor ve belki dünyanın her yerinde kullanılabiliyor olmasına karşın neden Türkiye’de olmasının herkes için kötü olduğunu kavrayacak zekaya sahip değiller. Bunun için aşağıda istatistikleri paylaşacağım, bu istatistikler bir yıl eski ve muhtemelen 2021 sonu ile değişebilir, eskiye göre daha fazla rakibi olsa da yine de PayPal dünyada yapılan her 10 online ödeme işleminin 5 tanesini yapmaktadır.

PayPal açık olsaydı şöyle bir örnek vereyim; diyelim ki ressamsınız ve resimlerinizi, kara kalem özel çalışmalarınızı Instagram, şurası burası pazarlıyorsunuz. İnsanlar size ulaşıp kendi portrelerinizi çizdiriyor ve ödeme yapıyor, Hollanda’dan biri size resmini çizdirse ve siz resmi ona gönderseniz parasını nasıl alacaksınız? Elbette alırsınız ancak bu gerçekten size sıkıntı olacak bir süreç olacaktır bu yüzden yurt dışına hizmetinizi satmaya çekineceksinizdir, eğer PayPal ödeme sistemini yani dünyanın her yerinde geçerli olan bir döeme sistemini kullaabiliyor olsaydınız Hollanda dahil ister Japonya, ister Rusya, isterse Kanada olsun sizin hizmetinizi İstanbul’da birine satmak ile Vancouver2a satmak arasında hiçbir fark olmayacaktı. Bunun yanında sosyal medya web, uygulama entegrasyonları, teknik konulara hiç girmiyorum onlarda göz önünde bulundurulursa hemen bu sabah dünya ile rekabete bile girmek sisin için çok kolay olacaktı.

PayPal, e-ticaret için inanılmaz kolay bir seçenektir çünkü mağazanızın herhangi bir kredi kartı verisini kaydetmesini gerektirmez, güvenli ve hızlıdır. Yine de PayPal’ın da bir dezavantajı olduğunu eklemek gerekir ve bu sanırım iade süreçlerinde yaşanan sıkıntılar, başka bir sıkıntısını görmedim.

PayPal Pazar Payı

2020 itibariyle PayPal, pazar payının yarısından fazlası ile çevrimiçi ortamda(online) ödemede pazarın hakimdir. İşte PayPal ve rakiplerinin dökümü: google.com/search?q=PayPal+statistics

Payment ProcessorNumber of SitesMarket Share
Paypal426,95454.48%
Stripe145,565 18.57%
Amazon Pay29,305 3.74%
Square Payments18,015 2.30%
Braintree (Owned by PayPal)17,400 2.22%
Stripe Checkout15,444 1.97%
Authorize.net13,150 1.68%
Afterpay11,267 1.44%
Klarna9,388 1.20%
Vanco Payment Solutions8,977 1.15%
LawPay6,295 0.80%
Affirm4,261 0.49%
Worldpay3,518 0.45%
Sezzle3,471 0.44%
Kaynak: Datanyze – 2020

PayPal ile ilgili bazı dikkate değer istatistikler:

  • 1999’da PayPal, yılın en kötü 10 iş fikrinden biri seçildi.
  • PayPal, sektör ortalaması olan %3’lük büyümeye kıyasla yıllık %10’luk bir büyümeye sahiptir.
  • Tüm e-ticaretin %18’i PayPal tarafından işlenir.
  • 2015 CyberMonday’de Paypal saniyede 450 işlem rekoru kırdı.

dhttps://playnpay.co.uk/PayPal-success-story

The Success Story of The Biggest Online Payment System{PayPal}
https://playnpay.co.uk/PayPal-success-story – The Success Story of The Biggest Online Payment System{PayPal}

https://whydoeseverythingsuck.net/blog/paypal-statistics/

Paypal hakkında: Paypal nedir, dünyada kaç ülkede faal, kaç ülkede temsilciliği var, ülke ekonomisi için önemi nedir ve eden Türkiye’de kullanılmıyor?
2009’da mutlu ben.
Paypal Card
PayPal’i açın!
Dr. Taylan Yıldız

Şunu söylemek istiyorum ki ülkemizi yönetenler bizi 3. dünya ülkeleri liginde yaşatmak için ellerinden geleni yapmaktadırlar, insanların refahı değil kendi çıkarları yönünde çalışıyor olmaları ve bunu sürekli vatan millet sakarya, ezanlar dinmez, dıj güçler bilmem ne gibi saçma sapan şeyleri söyleyerek kendilerini ve çevrelerindekileri bizim güç bela kazandığımız gelirlerimizi cebimizden alarak yapmaktadırlar. Umarım değişir. Dr. Taylan Yıldız büyük şans, her zaman destekçisiyim.