Kategoriler
Genel

LinkedIn para iadesi

Linkedin aboneliğini iptal edip para iadesini almak ile ilgili.

LinkedIn’den veya herhangi bir internet alışverişinde ürün ve hizmet satın alındığında genelde tüm dünyada(demokratik ülkeler) iade süresi 14-20 gün arası, Linkedin premium aboneliği aldığınızda aboneliği iptal ettiğinizde bazı diğer küresel şirketlerin(Twitch/Spotify vb.) abonelik sistemlerinde aboneliğin sonlandırıldığını ve en son ödeme yapılan dönemin sonuna kadar aboneliğin devam ettiğini görürsünüz ki aslında bu doğal ve olması gerekendir.

Ancak siz aboneliği iptal edip o dönem içerisindeki aboneliğin devam edip 1 ay beklemek istemiyorsanız ve bu son dönemin parasını geri almak istiyorsanız bu noktada çoğu diğer şirket buna kolayca olanak sağlıyor. Linkedin ise bunu sağlamıyor ve insanlar “Linkedin para iadesi” şeklinde aramalar yapmaktadır, buna cevap vereyim dedim.

LinkedIn’den abonelik için eğer makbuz süreniz geçmedi ise(14 gün) ödediğiniz ücretin iadesi için tek yol var o da müşteri hizmetlerine yazmak, https://www.linkedin.com/help/linkedin/ask sayfasına gidebilir, https://www.linkedin.com/help/linkedin/solve/contact dan “Diğer” seçeneğini” seçip ardından çıkan text form alanına herhangi bir şey yazıp çıkan sonucun en altında “Daha fazla yardım için lütfen bize mesaj bırakın. Bir destek bileti oluştur.” butonuna tıklayarak iletişim formuna ulaşabilirsiniz, bu formu doldururken “bir ek ekle” kısmında ödeme makbuzunuzu pdf olarak ekleyin(mailinize gönderilmiştir veya https://www.linkedin.com/payments/purchasehistory den indirebilirsiniz), bu kadar.

Burada sıkıntı şudur ki Linkedin iletişim formuna ulaşmak biraz zor, formu gösterene kadar önünüze birçok şey çıkartıyor, kısa bir yolu yok fakat belki şu mail adresini de deneyebilirsiniz: “linkedin_support@cs.linkedin.com”, Türkçe yazacaksanız linkedin_tr@cs.linkedin.com adresini de deneyebilirsiniz ancak en doğru yol yukardaki formu bulup oradan makbuzu ekleyip paramı geri istiyorum şeklinde yazmak. Paranın iadesi 2 iş günü sürüyor ve ödeme yapılan karta eksiksiz gönderiliyor, ardından iade gerçekleşir gerçekleşmez premium abonelik sona eriyor, ödemeyi Apple üzerinden yaptıysanız iade oraya yapılabilir, diğer tüm bilgiler: https://www.linkedin.com/help/linkedin/answer/5704.