Kategoriler
Tech

iPhone 15 serisi incelemeleri

Apple’ın yeni akıllı telefon serisi olan iPhone 15 ailesi için ilk incelemeler çıktı, dikkat çeken detaylar verildi.

iPhone 15 serisi telefonlar için ilk video incelemelerin bazılarını buraya ekledik. Bu incelemeler kapsamında dikkat çeken detaylar da var, örneğin telefonlar USB-C üzerinden aksesuarlar yanında başka telefonları şarj edebiliyor ya da başka telefonlardan şarj alabiliyor. Testlere göre burada şarjı daha yüksek olan telefon bir powerbank gibi davranıyor ve diğer iPhone’a enerji aktarıyor (Süreç Android cihazları da kapsıyor).

Avrupa Birliği’nin baskısı ile Apple dahil tüm üreticilerin cihazlarını USB-C ile donatması bence harika bir şey, AB ilk defa benim de işime yarayan bir işe yaradı diyebilirim. Öte yandan iPhone 15 almak için biz Türk vatandaşı maaşlı köleler olarak gerçekten çok çalışmamız gerekiyor. iPhone 15 serisi telefonların Apple markalı orijinal kılıfları da 2bin TL($74)’den başlıyor ve Apple aslında sadece kendisi için değil aksesuar üretici firmalar için de yeni modeller çıkarıyor ve ekonomiye bu şekilde de etki ediyor.

iPhone 15 serisi telefonlar inceleme videoları

iPhone 15 Type-C şarj yetenekleri

Marques Brownlee (MKBHD) tarafından aşağıdaki video paylaşımı ile gösterildiği kadarıyla iPhone 15 modelleri, şarj seviyesine bağlı olmaksızın kablo ile bağlanan Lightning portuna sahip iPhone’lara her zaman şarj aktarıyor. iPhone 15’lere başka bir iPhone 15 serisi telefon takıldığı zamansa öncelikle şarj seviyesine bakılıyor. Burada şarjı daha yüksek olan iPhone adeta bir powerbank gibi görev yapmaya başlıyor ve diğer iPhone’a şarj aktarmaya başlıyor. Peki Android telefonlar? Buradaki en büyük değişken “USB PD (Power Delivery)” oluyor. iPhone 15’ler USB-C portuna sahip bir Android telefona takıldığında, eğer Android telefon USB PD desteğine sahipse ve daha yüksek şarj seviyesi varsa bir powerbank gibi görev yapıyor. Yani uygun şartlar altında Android telefonlardan iPhone 15’lere enerji aktarılabiliyor. USB PD desteğine sahip olmayan telefonlarda ise süreç biraz şansa kalıyor. Marques Brownlee’ye göre sayıları çok fazla olan USB PD desteği taşımayan Android telefonlar, bağlandığı zaman şarj seviyesine bağlı olmaksızın ya iPhone 15’leri şarj ediyor ya da iPhone 15’lerden şarj alıyor. Bu konuda ortak bir protokol olmadığından altyapı şimdilik aşırı kararlı çalışmıyor.

iPhone 15 serisi telefonlara özel olarak bir maksimum şarj seviyesini belirleme özelliği sunuluyor. Bu ayar sayesinde kişiler telefonların %80’in üzerinde şarj edilmesini engelleyebiliyor, böylelikle pil sağlığı daha iyi şekilde korunabiliyor.

Genelde telefonların %10 şarj seviyesinin altına indirilmesi ve %90’ın üzerine geçilmesi çok tavsiye edilmiyor. Telefonları %100’ün üzerinde şarjda bırakmanın ise batarya sağlığına ciddi zarar verdiği aktarılıyor, Apple’ın burada özel bir sistemi olsa da altyapı şu an manuel olarak çalışmıyor. Hazırlanan yeni özellik ise manuel olarak maksimum şarj sınır belirlenmesine imkan tanıyor. Bahsi geçen özellik “Pil” ayarları üzerinden aktif edilebiliyor.

Testler kapsamında 15 Pro’lar için de önemli bir detay bulundu. Buna göre 15 Pro ve 15 Pro Max’in kutusundan USB 3 hızlarına destek veren USB-C kablosu çıkmıyor. Bunun Apple’dan ayrıca satın alınması gerekiyor, 15 ve 15 Plus modelleri ise USB 3 hızlarına teknik olarak destek vermiyor. USB-C dönüşümü genel olarak çok beğenilen aile, 15 Pro ve 15 Pro Max’teki özelleştirilebilir eylem butonuyla da iyi yorumlar almış durumda.

Apple’dan iPhone 15 serisi hakkında açıklamalar

Apple’ın Global Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Greg Joswiak, 15 Pro ve 15 Pro Max hakkında, “Bugüne kadar geliştirdiğimiz en Pro seri ile karşınızdayız: teknoloji harikası titanyum tasarım, yepyeni iş akışlarıyla oyunun kurallarını değiştiren şimdiye kadarki en iyi iPhone kamera sistemi ve iPhone’da görülmemiş oyunlar ve performansla yeni bir çağ başlatan A17 Pro çip.” şeklinde konuştu ve “Apple’ın en iyi tasarımını ve sektörde birer ilk olan inovasyonları içeren iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max, kullanıcılarımızın günlük deneyimlerini zenginleştirirken yaratıcılıklarını ortaya çıkarmalarına da yardımcı oluyor.” şeklinde sözlerini devam ettirdi.

15 ve 15 Plus hakkında, “15 ve iPhone 15 Plus yaratıcılığın önünü açan heyecan verici kamera yenilikleri, kullanışlı Dynamic Island ve kanıtlanmış güçlü performans sunan A16 Bionic çiple büyük bir ilerlemeye imza atıyor.” diyen Apple’ın Global iPhone Pazarlamasından Sorumlu Başkan Yardımcısı Kaiann Drance sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yıl ayrıca, süper yüksek çözünürlüklü fotoğraflar için yeni 24 MP varsayılan seçeneğine ve yeni 2 kat Telefoto seçeneğine sahip 48 MP Ana kamera ve yeni nesil portrelerle bilişimsel fotoğraf teknolojilerinin gücünü sonuna kadar zorluyor.

Kaynak: log.com.tr