Kategoriler
Blog

WordPress bloglarına sunucu yönünde minik bir bir ipucu

WordPress bildiğimiz gibi otu boku veritabanından çekip php sorgularının var olan eklentilerede bağlı olarak çok fazla olmasına neden oluyor. Bu konuda sıkıntı çeken arkadaşlara şimdi aşağıda bir öneri sunacağım.
Bir WordPress blogunuz var ve o blogda 1000 adet post var, bu 1000 adet içerkten 3 tanesi diyelim en fazla okunan içerikler, bu durumda biz o 3 içeriği statik htm sayfası olarak, isminide index.htm olarak kayıt edelim.
yaziyi taslak olarak degistirmekDaha sonra var olan yazıyı WordPress admin panelinden taslak olarak belitleyip yayından kaldıralım ve şimdi Ftp den blogumuzun ana dizinine gidip yazı ismi ile bir klasör oluşturalım, klasörün ismini örneğin "etek-alti-goruntuleri" olarak adlandıralım ve oluşturduğumuz o index.htm dosyasını bu klasörün içine atalım.
Evet bunları yaptıktan sonra yine etek-alti-goruntuleri yazısını ziyaretçiler okuyacak fakat bu en çok ziyaret edilen ve en çok sunucuyu yoran yazı statik olduğu için veritabanını, sunucuyu yormayacak.

Wordress e statik sayfalar

Özetle yaptığımız, bu çok fazla ziyaret edilen yazıları statik durağan bir sayfa olarak ziyaretçiye verip, veritabanı ve php sorguları yaptırmadan verimi arttırmak.

Devam;
Bir diğer sorgu azaltma yöntemi de mesela WordPress blogunuzun temasının Header (Üst kısım / header.php) kısmına bakarsanız orada <meta http-equiv="Content-Type" content="<?php bloginfo('html_type'); ?>; charset=<?php bloginfo('charset'); ?>" /> yazar bu blogunuzda bulunan tüm sayfalara aslında <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8" /> değerini verir biz bunu sorgu yaptırmadan manuel olarakta girebiliriz ve soruları azaltmış oluruz. Bu bir örnekti buna benzer gereksiz sorgular çok bunu da sizin hayal gücünüze bırakıyorum ve eğer 5 saniyenizi paylaşmak için ayırmak isterseniz buraya yorum yazabilirsiniz.

Eski wolkanca.com’da WordPress bloglarına sunucu yönünde minik bir bir ipucu veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, WordPress bloglarına sunucu yönünde minik bir bir ipucu için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

aklıma gelen birşey. şuan pek gerek yok gibi ileride yapacağım bir uygulama gibi.

@ikibacaklı

wp-cache ve wp-supercache eklentilerini çok çok önceden bakıp araştırmıştım şimdilerde de baktım fakat bu wp-cash eklentisini google adsense ve buna benzer reklam programlarını kullanan arkadaşlara tavsiye etmiyorum, bunu tavsiye ediyorum.

wp-cacheden ziyade volkan gibi hallere düşmüş yada düşecekler için uğraşılması gereken bir uygulama. şerefsizim aklıma gelmişti 🙂

zaten ağzı yanan alternatif her yolu buluyor. alternatif yöntemleri bulmaya başlaya başlaya işin uzmanı oluyor.volkan tavsiyem bir şekilde bloğunu wordpress'den bloggera doğru bir geçiş yapman yönünde olacak sana sunucu dayanmıyor. 🙂 türkiyedeki sunucular zaten yetersiz yurtdışında sunucu kiralasan cpu'yu %5-15 arası zorladın mı onlarda kovuyor şimdilik en güzel alternatif blogger gibi gözüküyor.

güzel yöntem fakat sanırım bu statik bir html sayfası olacağı için ziyaretçiler bu yazıya yorum yapma şansını kaybetmiş olacak değil mi?

@erdem
bu blogdaki içeriği blogger a taşımak yıllar alır. şu anda ve bundan önceki de sunucuyu direk kiraladım, yani kimse kovamaz sunucu patlayıp yanana kadar. yatırım yaptık.

@deniz
evet yorum yapılamayacak, fakat isterseniz farklı çözümler üretilebilir bunun için, belki bir chatbox iyi gider böyle yazılara ki zaten bu durumla oaln yazıalra gelen yorumların pek değerli olduğu söylenemez, bknz: etek altı görüntüleri.

volkan ben bu dediğini özellikle bahsettiğin gibi o header kısmındaki sorguları azaltmak için kullanıyorum. kullandığım css dosyaları, favicon gibi linklerde static bir adres verdim.=<?php bloginfo.. vs ifadeleri kaldırdım. ne kadar karı olur bilmiyorum ama az da olsa sorguyu azaltacaktır. aynı şey rss adresleri için de geçerli bir de eğer blogdaki static sayfalar ,sürekli yenilerini eklemiyorsanız, değişmiyorsa wp_list_pages tagı da kullanılmayabilir. iletişim,hakkında vs kısımlarını direk temaya adresini yazarak vermek mantıklı geliyor bana. kolay gelsin.

@suskun
önerilerin ve yorumun için teşekkür ederim.

aslında header.php dosyasında veritabanından çekilen bilgiler wp_options tablosunda olduğu ve bu tablo zaten başka sorgular için de çekildiği için bu dosyanın içeriğini sorgusuz bir kodla değiştirmek çok fazla etki yaratmaz. zaten bu optimizasyonu yapmadan önce ana sayfa sorgu sayım 24 idi, yaptıktan sonra da 24, yani bir değişiklik yok.
diğer olaya gelince bu ne php ne de mysql kullanmadığı için mükemmel bir optimizsayon tekniği. hiç bir sorgu veya php fonksiyonu çalışmadığı için sıfır işlemci kullanımı ile çok büyük bir sayfa açılabiliyor. bu konuda da pişmanlığım daha zamanında link yapısını /%postname%.html olarak ayarlamamış olmam. /%postname%/ olunca sayfaların index.html dosyaları için ayrı ayrı klasörler açmak gerekiyor. tek dezavantajı ise sayfaya gelen yorumların çıkaracağı problemler. yorum almasını istiyorsanız yorumu onayladıktan sonra index.html sayfasını tekrar kaydetmek zorundasınız ki, yorum formunu bu dosyadan kaldırmanız uğraşmamanız için en iyisi olur.

bu wordpress seni web profesörü yapacak galiba volkan, artı bir de hosting sahibi 😛

wp-cache in adsense ile ne gibi bir geçimsizliği varki?

volkan valla yöntem iyi gibi görünüyor. eksi yönleri olsada. bunun yaninda cache eklenlerini bende kullanmama tarafindayim. sql sorgularini en aza düşürmek daha mantikli mesela senin bu sayfada sql sorgusu 66 ama bakiyorum hiç bir şey yok sayfada sana bir önerim şu rastgele yazilari kaldir yada bunu daha düşük sql sorgusu ile yapanlardan birini kullan.. bu sayfanin en fazla sql sorgusu 30 civarinda olmasi gerekli fikrimce.. biraz uğraşirsan optimasyonu çok rahat yaparsin şuan benim sitemin sql sorgusu 25-35 arasinda… son not'una da ayrica katilmiyorum bu tür optimazsonyalar bencede gereksiz. ama tabi bu aynı anda 500 kişinin olduğu bir sunucu belki işe yarar.. neyse ufak ayrıntılar bunlar…

birde bir çok eklentinin aptığı işi php kodlarının da yaptığını unutmayalım.. son bir şey bunu deneyemedim ama eklenti kodlarını eğer tema dosyasının içine atıp dosyayı temaya include edersek sanırım eklenti dizininde olmadan o kodu çalıştıra biliyoruz.. ayrıca matt'in ve arkadaşlarının wp-cache ile ilgili bir video sunumu var oda bulunup izlenebilir.

birde bunu okuyanlar bunlarıda okudu eklentisinden vazgeçmen dileği ile.. sql tablosunu umarım kontrol etmişsindir.

devam;
bir diğer sorgu azaltma yöntemi de mesela wordpress blogunuzun temasının header (üst kısım / header.php) kısmına bakarsanız orada <meta http-equiv="content-type" content="; charset=" /> yazar bu blogunuzda bulunan tüm sayfalara aslında değerini verir biz bunu sorgu yaptırmadan manuel olarakta girebiliriz ve soruları azaltmış oluruz. bu bir örnekti buna benzer gereksiz sorgular çok bunu da sizin hayal gücünüze bırakıyorum ve eğer 5 saniyenizi paylaşmak için ayırmak isterseniz buraya yorum yazabilirsiniz.

volkan abi manuel olarak girebiliriz demişsin nasıl yapılıyor ne yamamız gerek

siteni aç kaynak dosyasını görüntüle de.. ve ordaki kodu al header.php yapıştır hepsi bu 😉

abi kusura bakma benim dengesizliğim 🙂 zaten yazmışsın cevabı dikkatli okumazsan böyle saçmalarsın 😀

birde temalarda resimler ve scriptler için bloginfo(template_directory kodu kullanılıyor onlarıda link olarak versek azda olsa etkisi olurmu örnek ades.com/images/resim.jpg ades.com/js/script.js

@gevv
evet bu durumda manuel olmus oluyor. tabi bu minik şeyler çok fazla kullanıcı girilen siteler devasa bloglar için yok sa diğer minik bloglar için hiç bir anlam ifade etmiyor.

@gevv
orada diye link verdiğin google arama olayını biz çok çok uzun süredir biliyor kullanıyorduk zaten de, o çokminik bir şey arama sorguları bloga girer girmez sorgulamaz, tek basina sorgular bakin bu blogda bir arama yaparsaniz goreceksiniz arama sonuc sayfalari da sonuna kadar optimize dir.
bana gore aramanın pek de önemi yok sunucunun yorulması konusunda çünkü ondan daha öncemli şeyler var, sayfaya bir anda binlerce kullanıcı girmesi durumunda kasan daha başka durumlar var onlara yoğunlaşmalı.

anladım abi açıklama için teşekkürler bilgiyi kaptık 🙂

wp-cache ve wp-supercache eklentilerini çok çok önceden bakıp araştırmıştım şimdilerde de baktım fakat bu wp-cash eklentisini google adsense ve buna benzer reklam programlarını kullanan arkadaşlara tavsiye etmiyorum, bunu tavsiye ediyorum.

adsense ile alakası ne anlayamadım?

bunun yaninda cache eklenlerini bende kullanmama tarafindayim.

bu kadar popiler bir eklentiyi neden kullanmayalım?

4-9k arasında sitem var bir çok yontem denedim cpu sorunu için bunlarıda denedim ama sonuç yok bir azalma oluyor ama tam istediğin noktaya gelmior
yazı için teşekkürler