Kategoriler
Teknoloji

Tüm zamanların en iyi 10 oyunu!

Oyun dünyasının önde gelen dergilerinden Edge'nin okuyucuları ve oyun uzmanları, tüm zamanların en iyi 10 bilgisayar oyununu seçti. Listenin ilk sırasında 10 yıl öncesinin “The Legend of Zelda: Ocarina of Time” oyunu yer alıyor…

Tüm zamanların en iyi 10 video oyunu listesi şöyle oluştu…

1. Legend of Zelda: Ocarina
2. Resident Evil 4
3. Super Mario 64
4. Half Life 2
5. Super Mario World
6. Zelda: A Link to the Past
7. Halo: Combat Evolved
8. Final Fantasy XII
9. Tetris
10. Super Metroid

3 boyutlu oyun dönemini başlatan ve Nintendo 64 oyun konsoluyla oynanan bu oyunla birlikte sadece 5 video oyunu Edge dergisinden 10 üzerinden 10 alabildi. Tüm zamanların en iyi ilk on oyunundan ilk beşi yalnızca Nintendo oyun konsollarıyla oynanabiliyor.

Edge dergisinin yazı işleri müdürü Tony Mott, “Eğer video oyunlarında yeniyseniz ve 100 oyunluk tam bir koleksiyon oluşturmak istiyorsanız, okuyucuların ve uzmanların seçtiği bu oyunları almalısınız. Ocarina of Time 10 yıllık bir oyun olmasına karşın, iyi bir oyun tasarımının yaşa bağlı olmadığını gösteriyor” dedi.

Tüm zamanların en iyi ilk 10 video oyunu:

1. Legend of Zelda: Ocarina
2. Resident Evil 4
3. Super Mario 64
4. Half Life 2
5. Super Mario World
6. Zelda: A Link to the Past
7. Halo: Combat Evolved
8. Final Fantasy XII
9. Tetris
10. Super Metroid

ERKEK ÇOCUKLAR VİDEO OYUNU DÜŞKÜNÜ
ABD'de yapılan bir araştırmada, erkek çocuklarının kızlardan çok daha fazla video oyunu oynadıkları belirlendi. “Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine” dergisinde yayımlanan ve 10-19 yaş grubundaki 1491 kişi üzerinde yapılan araştırmada, bunların yüzde 36'sının düzenli olarak oyun oynadıkları ve oyun tutkunlarının yüzde 80'inin erkek olduğu ortaya çıktı. Michigan ve Texas üniversitelerince yapılan araştırmaya göre, erkek çocuklar, hafta içi günde 58 dakika ve hafta sonu günde 1 saat 37 dakikayı oyun konsollarının başında geçirirken, kızlar hafta içi 44, hafta sonu da günde 1 saat 2 dakika oyun oynuyor.

Araştırmayı yapan bilim adamları, video oyunlarına harcanan zamanın erkek çocuklarının ödevlerine daha az zaman ayırmalarına neden olurken, kızlar için bu konuda daha avantajlı bir konum sağladığı yorumunu yaptılar.

Kaynak: AA

Eski wolkanca.com’da Tüm zamanların en iyi 10 oyunu! veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Tüm zamanların en iyi 10 oyunu! için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

Tüm zamanların en iyi 10 oyunu!için 13 yanıt

tüm zamanların en iyi oyununu ilk kez duyuyorum. bravo bana… 😀

1. ve 6. oyunları daha önce hiç duymamıştım.

ayrıca listede kesinlikle street fighter'ın olmasını beklerdim.

günlüğünüzü oluşturmak için verdiğiniz emeğe saygı duyuyorum. ama cinsel içerikli reklamları bağdaştıramadım böyle bir günlük ile. 🙄

@yücel dağlar,

bu konuyu daha önce irdelemiştik blogumuzda, o reklam alanı belirli bir ücret ile satılıyor satın alan firma yada kişide istediği reklamı koyabiliyor. parayı veren düdüğü çalıyor yapabilecek bir şey yok sonuçta bir gelir elde etmek zorundayız burada.

gta serisini bu listeye almamak ahmaklık 😀

ayrıca yücel abi yaw nie kasıyorsun kendini televizyonda molped reklamında napıyorsun merakettiim 🙂

en iyi üç oyun yakar top,satranç,pişti eskiden internet mi vardı 😶

neden halo sürekli en iyi oyun seçiliyor? halo'yu xbox'ta oynamıştım ve açıkçası pek fazla beğenmemiştim..

ya neden gta ve nfs yok 😥 burda ki listede en iyi oyun marıo bence

ama şu reklam kısmı kopardı bni artık burhan altıntop gibi yapsana yanlarına partyilerin reklamını koy 😀 😀 😀 : 😀 😀 😀 😀
ayrıca silkroad online forever ever ever hatta *never*[zülelele(gülme efekti) irenç oldu ama olsun] istanbul bile var oyunda ;p

halo disindaki tum oyunlari severek oynadim. zelda gercekten cok kaliteli bir seridir. halo gibi igrenc bir oyun yerine ındiana jones : fate of the atlantis gibi kaliteli bir yapimi beklerdim. hatta home of the underdogs'a gidip bakin ucretsiz olan oyunlarin %95'i o halo denen ucubeden daha kaliteli yapimlar. sanirim m$ soft yine paranin ucunu gosterdi. bu arada yine birilerinden birseyler caldigi icin milyar $ lik tazminat davasi acmislar bunlara. adamlar hirsiz, ne gorseler caliyorlar. sonra nasil yaptik ama deyip satiyorlar. ısin kotusu calmayi da tam beceremiyorlar. sayilamayacak kadar cok hata iceren yazilimlar uretmeleri de herhalde bu calma isini dahi tam becerememelerinden olsa gerek. 😀 neyse oyun konusu cok dagildi. bu arada eğer mmorpg dersek de (ben de silkroad oynuyorum, red sea da 46'lik ezik bir charim var, vakit ayirip oynuyamiyoruz ki ) ultima online ya da ragnarok olmali bu, silkroad zevkli ama onlara yaklasamaz.

halo çok kaliteli bir oyun bence 2000 yıllarında çıkmasına rağmen süper kalitede