Kategoriler
Teknoloji

Tüm zamanların en iyi 10 oyunu!

Oyun dünyasının önde gelen dergilerinden Edge’nin okuyucuları ve oyun uzmanları, tüm zamanların en iyi 10 bilgisayar oyununu seçti. Listenin ilk sırasında 10 yıl öncesinin “The Legend of Zelda: Ocarina of Time” oyunu yer alıyor…

Tüm zamanların en iyi 10 video oyunu listesi şöyle oluştu…

1. Legend of Zelda: Ocarina
2. Resident Evil 4
3. Super Mario 64
4. Half Life 2
5. Super Mario World
6. Zelda: A Link to the Past
7. Halo: Combat Evolved
8. Final Fantasy XII
9. Tetris
10. Super Metroid

3 boyutlu oyun dönemini başlatan ve Nintendo 64 oyun konsoluyla oynanan bu oyunla birlikte sadece 5 video oyunu Edge dergisinden 10 üzerinden 10 alabildi. Tüm zamanların en iyi ilk on oyunundan ilk beşi yalnızca Nintendo oyun konsollarıyla oynanabiliyor.

Edge dergisinin yazı işleri müdürü Tony Mott, “Eğer video oyunlarında yeniyseniz ve 100 oyunluk tam bir koleksiyon oluşturmak istiyorsanız, okuyucuların ve uzmanların seçtiği bu oyunları almalısınız. Ocarina of Time 10 yıllık bir oyun olmasına karşın, iyi bir oyun tasarımının yaşa bağlı olmadığını gösteriyor” dedi.

Tüm zamanların en iyi ilk 10 video oyunu:

1. Legend of Zelda: Ocarina
2. Resident Evil 4
3. Super Mario 64
4. Half Life 2
5. Super Mario World
6. Zelda: A Link to the Past
7. Halo: Combat Evolved
8. Final Fantasy XII
9. Tetris
10. Super Metroid

ERKEK ÇOCUKLAR VİDEO OYUNU DÜŞKÜNÜ
ABD’de yapılan bir araştırmada, erkek çocuklarının kızlardan çok daha fazla video oyunu oynadıkları belirlendi. “Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine” dergisinde yayımlanan ve 10-19 yaş grubundaki 1491 kişi üzerinde yapılan araştırmada, bunların yüzde 36’sının düzenli olarak oyun oynadıkları ve oyun tutkunlarının yüzde 80’inin erkek olduğu ortaya çıktı. Michigan ve Texas üniversitelerince yapılan araştırmaya göre, erkek çocuklar, hafta içi günde 58 dakika ve hafta sonu günde 1 saat 37 dakikayı oyun konsollarının başında geçirirken, kızlar hafta içi 44, hafta sonu da günde 1 saat 2 dakika oyun oynuyor.

Araştırmayı yapan bilim adamları, video oyunlarına harcanan zamanın erkek çocuklarının ödevlerine daha az zaman ayırmalarına neden olurken, kızlar için bu konuda daha avantajlı bir konum sağladığı yorumunu yaptılar.

Kaynak: AA