Kategoriler
Internet

Google’da ağlar

googleGoogle’ın hizmete kapatacağı ve geliştirmeyi durdurma kararı aldığı servisler; Google Video, Google Notebook, Jaiku, Catalog Search, Dodgeball ve Mashup Editor.

Google Video özellikle uzun videolar için çok kullanışlı bir servisti, artık bu servise yeni video yükleme imkanı olmayacak, eski videolar yayında kalacak. Bu durumda yine Google’a ait bir servis olan Youtube’a daha uzun videolar yüklemek mümkün olabilir, umuyoruz.
Esasında Google’ın Youtube’u satın almasından sonra zaten bu beklenen bir şeydi fakat benim merak ettiğim şey şu ki; Google Video’nun çok sağlam bir arama sistemi vardı, bu arama olayı bir şekilde devam etmeli.

Jaiku sanırım Twitter’a yenik düştü, gelir gelmeyince de herhalde Google 20 milyon dolar gibi bir para ile satın aldığı Jaiku’yu gözden çıkardı. Google’ın micro-blogging kısmında farklı stratejileri olduğu kesin.

Google Documents’ın gölgesinde kalan Google Notebook’da aslında fena bir servis değildi, Google Notebook eski kullanıclar kullanmaya devam edecek yeni kullanıcı almayacakmış.

google-cuts