WordPress cache eklentisi için ipucu

Çoktandır başım cache eklentileri ile beladaydı, sorunum SEO için çok önemli bir sorundu çünkü tüm cache eklentileri 40 sayfalarını cache yapma desemde bunu dinlemiyor cacheliyordu, cacheleyince Google cache&#39e alınmış sayfada Header Status 404 Not Found değil Status 200 OK görüyordu ve indexliyordu. Bildiğiniz gibi arama motorları 404 sayfalarını indexlemez, 200 ise indexler. Dolayısıyla saçma sapan […]

WordPress arama sonucu 1 adet ise otomatik yönlendir

Bu fonksiyon yapılan arama sorgusunda eğer sonuç olarak 1 post varsa otomatik olarak o post adresine yönlendirme yapar. Mantık olarak sadece 1 sonucun gösterileceği arama sonucu sayfası zaten kullanışlı değil, ziyaretçinin otomatik olarak çıkan tek sonuca yönlendirilmesi iyi fikir.

WordPress Admin Bar yeni bir şey eklemek veya kaldırmak

WordPress Admin Barı komple nasıl kaldırılacağını bir önceki yazımda yazmıştım, aslında her user kendi profilinden bu ayarı yapabiliyor fakat çok kullanıcılı sitelerde profilinde diğer alanları doldurmaktan sıkılan kullanıcıların buna dikkat eden ve kullananın çok fazla olacağını düşünmüyorum.

.htaccess ipucu: çift slash kaldırma, düzeltme

Bu çok minik ama gayet faydalı bir bilgi. Web sitelerinde bazen adresler yanlışlıkla örneğin; https://wolkanca.com/falan// gibi veya https://wolkanca.com//filan/ yazılabilir, bazen de başka bir nedenden bu tür adreslere talep görülebilir. Bu durumda hatalı olan çift bölme işaretini teke düşürüp doğru olanı talep eden tarafa vermek için bir .htaccess kuralı kullanabiliriz, çok basit.

WordPress’de son x gün içerisindeki girdileri listelemek

WordPress sitesinde bugünden itibaren örneğin 180 gün içerisinde eklenmiş girdileri göstermek için aşağıdaki fonksiyonu kullanabiliriz; function filter_where($where = '') { $where .= " AND post_date > '" . date('Y-m-d', strtotime('-180 days')) . "'"; //180 gün öncesine kadar gösterecek. return $where; } add_filter('posts_where', 'filter_where'); //fonksiyonu aşağıdaki sorguya ekle.   Bu fonksiyonu sorgunun içinde kullanmalıyız ve şayet […]

WordPress çöp kutusu ayarı

WordPress 2.9 versiyonundan itibaren WordPress’de yazı ve yorumlarda çöp kutusu özelliği var, bir yazı veya yorumu sildiğinizde çöp kutusuna gönderiyor. Çöp kutusunda kalacak içeriğin süresini veya tamamen iptal etmek mümkün. Bunun için wp-config.php veya WordPress sitesinin temasında ki functions.php dosyasına aşağıdaki gibi yazmalısınız.

WordPress için Twitter tarzı sayfalama (daha fazla – more )

Son 2 haftadır toplanan iletişim mesajlarında en çok sorulan iki soruya buradan cevap yazacağım, insanlar gördükleri her şeyi benim olsun istiyor herhalde doğa böyle, siteye yeni bir şey yapsak hemen soruluyor aslında bu doğal yani kötü bir şey yok bunda şikayetçi değilim şu kriterlere uydukları sürece her şeyi sorabilir insanlar web sitesi üzerinden. Burada cevaplayacağım […]

WordPress database’de guid alanını güncellemek veya yenilemek

WordPress sitenizi başka adrese taşıdığınızda yapmanız gerekenler başlığında bir konu eklemiştim, şimdi yazacağım bilgi o konuya ek olsun. WordPress sitenizi başka bir alana(domain) taşıdıysanız veritabanında eski alan adı ile yazılı kalacak alanlardan bir tanesi de wp*_posts tablosundaki guid alanıdır, guid alanını mysql den REPLACE komutu ile değiştirebiliriz aşağıdaki gibi.

Yazının ilk görselini göstermek

Kamil bu konuda soru sormuş ben de yazmışımdır bir yerlerde demişim, Kamil aramış bulamamış. Blogda çok konu olduğu için ben de bazen aradığımı zor buluyorum doğrudur ikinci kez yazıyorsam bu konuyu kusura bakmayın artık o kadar kusur kadı kızında da olur. Şimdiki konumuz WordPress’de eklenmiş yazıda resim veya resimler varsa ilk resmi herhangi bir yede […]

WordPress’de hayat kurtarıcı mysql sorguları

Bazen WordPress sitesinde bazı sorunlar yaşanır ve bunları hızlıca çözmek gerekebilir, bu çözümleri Wordpres yönetim panelinden yapmamız çok uzun sürebilir veya olanaksızdır, Phpmyadmin ile doğrudan veritabanına bağlanmamız gerekebilir. Böyle durumlada Phpmyadmin de uygulayacağınız hayat kurtarıcı bazı mysl sorgularını sizinle paylaşıyorum. Aşağıdaki sorguları genellikle Phpmyadmin de çalıştırırız, isterseniz veritabanını kontrol ettiğiniz başka programlarda da yapabilrisiniz.