Kategoriler
Kültür Sanat

District 9 (9. Bölge) filmini izledim

Neill Blomkamp’ın yönettiği bilimkurgu filmi District 9(9. Bölge) Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Johannesburg şehrinde çekilmiş.

District 9 (9. Bölge)Film çok orijinal bir film, farklı bir yapısı var ben sinema eleştirmeni değilim tabii ama bir sinema sever olarak farklı bir kelime denmesi istense film için gerçekten farklı derdim.
Uzaylılar konusunu işleyen bir bilimkurgu filmi, uzaylı karidesler nasıl olduysa gemileri ile dünya üzerinde Afrika’yı seçerler bundan tam 20 yıl önce. Bu uzaylılar çok garip yaratıklar, karides diyorlar onlara çünkü deniz mahsülü gibiler, sefil görünümlü ama teknolojileri bizimkinin milyon katı ola, gemi, ile gelmiş binlerce uzaylıyı Afrika’da 9. bölge olarak isimlendrilen bir yere, toplama kampına yerleştirirler.

MNU isimli bir kuruluş var Birleşmiş Milletler mantığında ama tamamiyle çıkar amaçlı bir kuruluştur bu silah satıcılığı yaparlar arka planda.

Halk uzaylıların orada yaşamasını istemez ve bu uzaylıları başka yere transfeer edilmesini isterler, bunu üzerine devletler bir araya gelip MNU kuruluşuna yetki veerip uzaylıları tahliye etmesini isterler. Ve olaylar böylece başlar. Kahramanımızın adı MNU saha şefi Wikus.

Devam filmi çekileceği kesin çünkü filmin sonu o tür de bitiyor. Filmin için de Wikus’un aşkı da işleniyor ve dram da var. Güzel film, bilimkurgu, uzaylılar hoşlandığınız şeylerse izleyin. Filmin bana göre farklı olması çekim yönetminden kaynaklanıyor, çekimler TV programı çekimleri gibi olduğu için farklı bir film olduğunu düşündüm. Filmiin web sitesini özellikle incelemenizi tavsiye ederim.

IMDb: http://www.imdb.com/title/tt1136608.
Web sitesi: http://www.d-9.com.
Youtube trailer: (HD) https://www.youtube.com/watch?v=ZSgLOvH_MMk.
Apple trailers http://www.apple.com/trailers/sony_pictures/district9.