Kategoriler
Blog

Ben de burada eğleniyorum ama pahalı

Kendisini ya Radikal gazetesindeki yazılarından ya da Teknosohbet isimli programdan tanıyanlarınız vardır, Serdar Kuzuloğlu. Bu blogun takipçilerinden biriyseniz teknosohbet’i bilmemenize zaten imkan yoktur, şahsen ben bu blogun takipçisi yüzlerce kişi gördüm ve 100%’ü teknosohbeti izlemişti, çünkü tarzları her kesimin tüketebileceği gaz yapmayan türdendir.

pro-duo-bblogger

İnşallah beni hoş görür kendisi, kızmaz bana, bunu kendisine olan saygım ve sevgimden dolayı çok önemsiyorum, yağcılık ve yalakalık kıyakçılık gibi yapmayacağım ve yapamayacağım şeylerdendir bu yüzden de rahat olun arkadaşlar.

Ben şimdi naçizane bu ülkenin en acayip, özgür, bağsız ve bağlantısız gerçek blog yazarlarından biri olarak onun blogunda işlediği bir konuya rapci jargonu ile diss atmak diye tabir edilen, akademik olarak da açılım diye telaffuz edilebilecek bir şeyler karalamak istedim. Çünkü bilirsiniz bir blogun yorum kısmına gerçekten o konu ile alakalı yorumunuzu kısıtlı ölçüler çerçevesinde yapma imkanınız var, fakat bunu kendi alanınıza taşırsanız didik didik etmekte özgürsünüz.

Ben tam 2000 yılından beri Türk internetinde içerik üretiyorum diyebilirim kendim için, elbette o yıllar ürettiğim içerik çok amatör ve gereksiz ama çok değerlilerdi çünkü çok azdı. Sistemli olarak 2004 yılında askerlik görevimi tamamlayıp döndüğüm dönemden bir süre sonra başladım bu üretime.

Demek istediğim bütününde diğer kullanıcı içeriği üreten siteler ile birlikte biz blog yazarları bu ülkenin internetinin gelişmesine en büyük katkıyı yaparak Türkçe içerik ürettik ve devam ediyoruz. Bu üretilen içeriğin niteliği tartışmalı olmakla beraber gerekli olduğu tartışılmaz bir gerçektir zira bana göre demokrasi, hak ve özgürlüğün temel ilkelerinden olan fikir hürriyetinin bir gereği dahi olmuştur.

Bunun nedeni elit kesimin kitlelere televizyon ve gazetelerden ulaşması basit, bizim gibi sıradan insanların ulaşması bir hayalden ibarettir, fakat internet üzerinden bu imkansızlık kalkıyor ve işte siz ve her gün binlerce kişi burada bu yazıyı okumaktasınız, işte fikir hürriyeti. Ayrıca yine popülerlik kavramı internet sayesinde farklı açılımlarla hayatımıza girmekte, eskide olsa zaten popüler olan bir meta’nın internet ortamına gelmesi gerekirken artık youtube gibi video sitelerine yüklenen videolardan çıkan metaları televizyon şovlarında görmemiz ile anlıyoruz.

Fazla uzattığımın farkındayım, bundan ben de hoşlanmıyorum fakat Serdar abimin yazısına getireceğim açılmı yapabilmek öyle kolay ve her yiğidin harcı bir şey değil, dolayısıyla yukarıda yazdıklarım az bile.

Serdar Kuzuloğlu’na öncelikle tavsiyem Türkiye’deki blogosfer ile ilgili beslendiği kaynakları bir kez daha kontrol etsin, kendisinin de Başbakanın danışmanları gibi etrafında insanlar olduğuna eminim. Bu sektörde karar vericiler genelde gerçekleri çok geç fark ederler ve bunun nedeni etrafındaki bu çevreler olur. Karar vericilere etrafındakiler ya doğru bilgiyi vermekten bilerek çekinirler ya da kendileri de yanlış yerlerden beslenmişlerdir veya bilmiyorlardır.

Ben Serdar abinin yazdığı yazının tümüne aykırı bir şey yazmayacağım aksine neredeyse, hemen hemen tamamı ile aynı fikirdeyim, sadece şu adsense gelirleri kısmı koca bir hata bana göre. Blog yazarlarının “Google reklamlarından gelecek günlük bir iki (rakamla 1-2) dolar gelirin yolunu gözlüyor ” olduğunu ben belki anlamsız bir şekilde üzerime alıp hakaret derecesinde anlamış ve çok alınmış olabilirim, bu kabulümdür. Fakat bunun böyle olmadığını biliyorum, ve biliyoruz, öyle olanlar da zaten yukarıda yazdığım gibi gerçekten blog yazarı olduğu şüpheli kişilerdir diye düşünüyorum.
İddialı yazmaktan çok hoşlanmayan biriyimdir ama blog yazarını ve bu ülkedeki blogosferi tanımlayacak, onun üzerinde ahkam kesecek adam önce gelip benim gibi gerçek bir blogcunun eyvallahını almalı, trafındaki
Nişantaşı, Starbuck blogcularına kanmamalı.

Daha önce bu blogda neden reklamlar var başlıklı bir yazı yazmıştım lütfen okuyunuz.

Fazla da uzatmak istemiyorum, demek istediğim öncelikle ben ve tanıdığım çoğu arkadaşım bloglarını 1-2 dolar adsense geliri için yazmıyorlar. Yazanlarında bizden olmadığını bilmelisiniz. Bizler gerçekte marangoz, memur ve birçok farklı işleri yapan insanlarız ve yazmak, fikirlerimizi, kendimizi daha fazla insana ulaştırma hevesinde olan insanlarız.
Bloglarımızda reklam alanlarının olmasındaki neden sadece Türkiye’de yaşamamız, yani oluşan giderleri cebimizden karşılama imkanımız olmayışıdır. Serdar bey aylık 600TL ev kiramı ve bir o kadar bilumum fatura vs. giderimi öder ise, veya bunların tümünü sıkıntısız bir şekilde karşılamamı sağlayacak bir iş teklifi yapar ise ben seve seve kendisi gibi eğlenceli bir şekilde reklamsız blog yazmaya talibim.