Kategoriler
Teknoloji

Acronis True Image kullanmak

Şu an ki sürümü: “Acronis True Image Home 2010“, kesinlikle tavsiye edebileceğim çok çok iyi bir program.

Bilgisayarınıza format atmak ve tüm sürücü, güncellemeler, programları kurma ayarlama hatta Firefox için yaptığınız düzenlemeler, eklentiler vs. gibi vakit alıcı işlemlerden kurtulmak için bunu kullanabilirsiniz, 5 dakikada yedek alıyor ve 5 dakikada geri yükleyebiliyor ayrıca çok iyi bir sıkıştırma sistemi var 20GB veri olan bir Windows yüklü diski neredeyse yarı yarıya 10GB a kadar düşürüp yedekleyebiliyor.

Programı isterseniz deneme sürümünü isterseniz satın alıp tam sürmünü veya isterseniz internette arayıp korsan tam sürümünü kullanabilirsiniz esasen pek bir fark yok çünkü amaç eğer bilgisayarınıza işletim sistemi yükleyip en iyi durumdayken yedek alıp daha sonra işletim sistemi yüklemek yerine bu yedeğe dönmek ise deneme veya full hepsi aynı işi yapar.

Burada önemli konu bilgisayarı onunla başlatabileceğimiz bir CD/DVD veya bir USB disk. Bu disk sayesinde istediğiniz zaman istediğiniz bilgisayarı başlatıp yedeği sorunsuzca yükleyebilrsiniz ki insanı cezbeden özelliği de bu. Online yedekleme dahil daha birçok özelliği de var elbette fakat bizim için önemli olan diskin tam yedeğini sıkıştırıp bir kenara yedeklemesi.

Benim tavsiyem harici bir USB diskiniz varsa ki çok yaygınlaşmış bir alet kendisi muhtemelen vardır, bu USB diski boot edilebilir yapmanız. USB diskin nasıl boot edilebilir yapıldığını bir önceki girdide yazdım gerçekten çok basit.

Acronis True Image programı hakkında burada çok çok bilgi var, Google da Türkçe sitelerde arama yaparsanız da çok fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kısaca adımlar:
1-Programı kurun.
2-Programı çalıştırın ve “Backup” sekmesinden “Disk backup” seçeneğini seçin, kopyasını almak istediğiniz diski seçin.
3-Adımları takip edip yedeği bilgisayarınızda istediğiniz bir diskte istediğiniz bir bölüme yedeği alın.
4-Tools & Utilities kısmından Boot CD veya Boot USb oluşturun, burada iso dosyası olarak bilgisayarınıza kaydedeceksiniz.
5-Bilgisayarınıza kaydettiğiniz iso dosyasını bir önceki Bootable USB bellek yapmak isimli yazımdaki program olan U XP SET programı ile USB diskinize yazın.
6-Veya bir CD/DVD ye yazın.

Artık bilgisayarınızdaki diskin birebir yedeğine sahipsiniz.

Aynı şekilde bu programla bir diski tamamen, direkt olarak başka birdiske kopyalama imkanınızda var.

Eski wolkanca.com’da Acronis True Image kullanmak veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Acronis True Image kullanmak için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.